14.10.2020

Studentka AGH nagrodzona w konkursie w ramach programu „Inżynierki 4.0” firmy Siemens

Oliwia Poręba, studentka 4 roku na kierunku Mechatronic Engineering, znalazła się wśród pięciu laureatek tegorocznej edycji programu firmy Siemens „Inżynierki 4.0” – zwyciężczyń konkursu na najlepszy film: „Jakie wyzwanie współczesnego świata chcę rozwiązać, będąc inżynierką?”.


Oliwia Poręba studiuje na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Nagrodę w postaci szkoleń w firmie KUKA otrzyma za film Czy robot może być kolegą i czy człowiek naprawdę go potrzebuje?. Wskazuje w nim, że tzw. coboty – roboty współpracujące z człowiekiem – mogą i powinny stać się odpowiedzią na problemy społeczne i gospodarcze związane ze starzeniem się społeczeństwa, zarówno w skali mikro, jak i makro.

Program „Inżynierki 4.0” skierowany jest do studentek polskich uczelni technicznych i ma na celu zwiększenie ich kompetencji cyfrowych w obszarze Industry 4.0. Jednym z jego głównych założeń jest uświadomienie młodym kobietom zainteresowanym technologiami mnogości dostępnych dla nich ścieżek zawodowych. W ramach programu odbywają się warsztaty prowadzone przez członków Zarządu Siemens oraz ekspertów od technologii przemysłowej, cyfryzacji i komunikacji.