Artykuły z kategorii Nauka

Studenci AGH tworzą łódź zasilaną panelami słonecznymi

AGH Solar Boat Team. Zdjęcie: KSAF AGH

Studenci AGH tworzą łódź zasilaną panelami słonecznymi

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej, w ramach projektu „AGH Solar Boat”, tworzą łódź zasilaną panelami słonecznymi i planują udział w prestiżowych zawodach Solar1 Monte Carlo Cup 2017. To pierwszy tego typu projekt w historii uczelni, który łączy odnawialne źródła energii z transportem morskim.

AGH Solar Boat Team skupia członków dwóch organizacji: Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH oraz Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia, działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw. Wiążąc doświadczenie naukowe z żeglarską pasją, studenci AGH budują łódź solarną, w pełni zasilaną energią słoneczną. Zespół planuje także udział w międzynarodowych zawodach, które odbędą się w lipcu  2017 r. w Monte Carlo.

W skład zespołu wchodzą cztery sekcje (konstrukcyjna, elektryczna, finansowa, promocyjna). Kontrolę nad całością sprawują koordynatorki projektu: Agata Halińska i Anna Popiołek. Opiekunami zespołu są: mgr inż. Krzysztof Sornek z Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego na Wydziale Energetyki i Paliw AGH oraz mgr inż. Wojciech Sajdak z Wydziału Metali Nieżelaznych.

Łódź zasilana energią słoneczną stanowi poważne wyzwanie konstrukcyjne. Jej sukces w zawodach Solar1 zależy od wielu złożonych czynników. Spośród nich największe znaczenie ma redukcja oporów hydrodynamicznych, czyli ograniczenie do minimum zanurzenia objętości kadłuba. Łódź budowana przez zespół będzie zatem wyposażona w hydroskrzydła, których istotą działania jest wytwarzanie siły nośnej podnoszącej kadłub.

Solar1 Monte Carlo Cup to międzynarodowe mistrzostwa łodzi napędzanych energią słoneczną. W tym roku odbędzie się ich trzecia edycja. Wydarzenie to zostało stworzone z myślą o rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz promowaniu innowacyjnych działań w tej dziedzinie.