03.06.2017

AGH na Pikniku Naukowym w Warszawie


Naukowcy, doktoranci oraz studenci Akademii Górniczo-Hutniczej wezmą udział w 21. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca br., a jego tematem przewodnim będzie Ziemia.

AGH reprezentować będą wydziały naukowo i dydaktycznie związane z wykorzystaniem oraz ochroną zasobów Ziemi, czyli: Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Górnictwa i Geoinżynierii, Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska oraz Fizyki i Informatyki Stosowanej. Nie zabraknie także studenckich kół naukowych.

Na odwiedzających piknik czeka ponad 60 pokazów, 250 wolontariuszy, 12 namiotów, bus Odnawialnych Źródeł Energii, liczne konkursy i gry terenowe. Będzie można m.in. wziąć udział w interaktywnych pokazach płukania złota i bursztynu, preparowaniu skamieniałości ze skał czy wydobywaniu minerałów oraz ich wzbogacaniu. Zainteresowani poznają sposoby badania i rozpoznawania minerałów oraz wykonają pomiary geofizyczne warstwy skorupy ziemskiej, co przyda się przede wszystkim tym, którzy chcą kontynuować poszukiwania „Złotego Pociągu”. Ponadto będzie można wziąć udział w budowie kopalni oraz specjalnie zaaranżowanej ewakuacji z wykorzystaniem tunelu ratowniczego. Odwiedzający stoiska AGH dowiedzą się też skąd pochodzi ropa naftowa i gaz ziemny, a także w jaki sposób poszukuje i wydobywa się te cenne węglowodory. Chętni zobaczą, jak powstają prawdziwe osuwiska, jak wyglądają drogi migracji wody pod powierzchnią Ziemi oraz jak można wykorzystać drony do rozpoznawania budowy geologicznej. Będzie też grzmiało, błyskało i wiało – wszystko pod czujną kontrolą naukowców z AGH w namiocie, gdzie przeprowadzone zostaną pokazy powstawania chmur, piorunów i wiatrów. Wokół namiotów rozegra się geologiczno-górnicza gra terenowa, w trakcie której będzie można wzbogacić się o cenne minerały. Każdy aktywny uczestnik pokazów otrzyma atrakcyjne upominki, a na najbardziej zaangażowanych czekają zestawy zawierające m.in. okazy minerałów, wydawnictwa książkowe, czapeczki, gry planszowe i kubki.

Miejsce: Warszawa, Stadion PGE Narodowy (al. Poniatowskiego 1)

Wstęp wolny

Szczegółowe informacje