Przejdź do treści Przejdź do stopki
Doktoranci - aktualności

Profesor z AGH „Złotym Inżynierem” w kategorii nauka

Profesor z AGH „Złotym Inżynierem”

Fot. Przegląd Techniczny

Profesor z AGH „Złotym Inżynierem” w kategorii nauka

Dr hab. inż. Wacław Muzykiewicz, prof. AGH z Wydziału Metali Nieżelaznych został laureatem plebiscytu „Złoty Inżynier” w kategorii nauka.

Uroczystość wręczenia statuetek i dyplomów laureatom 28. edycji plebiscytu „Przeglądu Technicznego” odbyła się 30 marca 2022 r. w Domu Technika w Warszawie.

Zanim na temat, pragnę wyrazić solidarność z Ukrainą!

Gospodarka Obiegu Zamkniętego, chociaż wpisana w strategie rozwojowe, to ciągle model gospodarczy przyszłości. Cyrkularny cykl życia materiałów zwiększa ich wartość dodaną. Dlatego tak ważny jest recykling, ale i zaawansowane przetwórstwo metali. Recykling, eliminujący odpady oraz obniżający zużycie rud i udział energochłonnych technologii ich przerobu, pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Uniezależnia wzrost gospodarczy od zasobów naturalnych, staje się instrumentem walki z katastrofą klimatyczną. W branży metali nieżelaznych, również w Polsce, dobrym przykładem jest przemysł aluminiowy, silnie zorientowany na redukcję śladu węglowego. Oparcie produkcji w całości na przetwórstwie złomów aluminiowych prowadzi do oszczędności energii nawet do 95% i blisko 20% redukcji emisji CO2 do środowiska. Takie rozwiązania sprzyjają osiąganiu neutralności klimatycznej, celów w rodzaju „Fit for 55”. W polskim przemyśle miedziowym z kolei, należy dostrzec zasadność dążenia do wzrostu wartości dodanej przez zwiększenie udziału głębokiego przetwórstwa. Efektywne wykorzystywanie posiadanych zasobów jest wymogiem zrównoważonego rozwoju. Konstatacje te nabierają wagi z perspektywy ryzyk nieprzewidywalności jutra w świecie, w którym przyszło nam żyć. Na koniec, refleksja związana z samym plebiscytem. Ta jakże cenna inicjatywa „Przeglądu Technicznego” – szacownej inżynierskiej gazety, sprzed blisko trzydziestu już lat, pięknie wpisuje się w idee dorocznego światowego święta twórców techniki World Engineering Days, obchodzonego w tym roku po raz trzeci. Zaszczytna jest już sama nominacja, a co dopiero znalezienie się w gronie laureatów. Odbieram to wyróżnienie jako dojrzały owoc drzewa swojego zawodowego życia. Dziękuję za każdy oddany głos…
– powiedział prof. Muzykiewicz, odbierając nagrodę.

Dr hab. inż. Wacław Muzykiewicz, prof. AGH – absolwent AGH, pracuje na Wydziale Metali Nieżelaznych. Członek Senatu AGH, prodziekan (2002–2016), członek Rady Wydziału (od 1993 r.). Animator konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych dla najlepszego absolwenta wydziału.

Autor monografii, ponad 100 publikacji, ok. 130 referatów, ok. 80 projektów naukowo-badawczych i opracowań dla przemysłu. Wypromował ponad 130 magistrantów i inżynierów, wśród których znaleźli się laureaci konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Diamenty AGH” i Nagrody SITMN dla najlepszego absolwenta wydziału. Organizator zagranicznych praktyk studenckich. Jest w gronie najlepiej ocenianych przez studentów nauczycieli akademickich na wydziale. Promotor prac doktorskich, w tym doktoratów wdrożeniowych. Był konsultantem (technolog i konstruktor) w OBR PWM POLMETAL, szkolił kadrę inżynierską przemysłu. Zdobył doświadczenie naukowe za granicą (Japonia, Szkocja), wizytował uniwersytety w Rosji, Australii, USA, Kanadzie.

Przewodniczył sesji V Światowego Kongresu Kształcenie i dokształcanie inżynierów na potrzeby XXI w. Członek rad naukowo-programowych kilku czasopism, w tym „Przeglądu Technicznego”. Wiceprezes SITMN (od 2002 r.), delegat do Rady Krajowej FSNT-NOT.

Laureat Nagrody Ministra i nagród rektora. Wyróżniony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Primus Inter Pares i Medalem Stanisława Staszica.

Stopka