Przejdź do treści Przejdź do stopki
Doktoranci - aktualności

Academica – Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych

Academica – Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych

Biblioteka Główna AGH dołączyła do systemu Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica – to bezpłatna wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej.

Academica udostępnia przede wszystkim książki i czasopisma naukowe ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Edukacji i Nauki ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym. Można tutaj znaleźć m.in. rękopisy, nuty, mapy, fotografie, grafiki i rysunki, audiobooki oraz e-booki.

Spośród ponad 3,5 mln dokumentów Academica udostępnia:

  • publikacje z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje, z których można korzystać bez ograniczeń, poprzez dowolne urządzenie z dostępem do Internetu, ze strony academica.edu.pl,
  • publikacje chronione prawem autorskim dostępne w Czytelni Norm, Patentów i Zbiorów Kartograficznych (II p., pok. 213) na przeznaczonych do tego celu terminalach (po zalogowaniu).


Z terminali Academici można korzystać w godzinach pracy Czytelni Norm, Patentów i Zbiorów Kartograficznych BG AGH, wystarczy zgłosić się do dyżurnego bibliotekarza.

Warunkiem skorzystania z zasobów wypożyczalni cyfrowej Academica jest posiadane aktualnego konta w Bibliotece Głównej AGH.

Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w:


Ewentualne pytania i uwagi należy kierować na adres Wypożyczalni Międzybibliotecznej: (e-mail: wypmb(at)bg.agh.edu.pl) lub telefonicznie (nr tel.: 12 617 32 14).

Stopka