Doktoranci - aktualności

Prof. Janusz Gołaś odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Zdjęcie portretowe profesora Gołasia.

Fot. Portal Historia AGH

Prof. Janusz Gołaś odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Prof. Janusz Gołaś z Wydziału Energetyki i Paliw został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej.

Order Odrodzenia Polski jest drugim pod względem starszeństwa polskim państwowym odznaczeniem cywilnym, które nadawane jest za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

Prof. dr hab. Janusz Gołaś do 2020 r. kierował Katedrą Chemii Węgla i Nauk o Środowisku. Jest autorem m.in. ponad 450 publikacji, dwóch książek i jednego patentu oraz prezentacji w czasopismach o uznaniu międzynarodowym. Wypromował 13 prac doktorskich, w tym siedem wyróżnionych. W latach 1995–2005, jako dyrektor International School of Technology, koordynował międzynarodowy program studiów pierwszego i drugiego stopnia prowadzonych w AGH w języku angielskim w oparciu o umowę o podwójnym dyplomowaniu z Illinois Institute of Technology (Chicago, USA). Jako Pełnomocnik Rektora stworzył w latach 2007–2016 uczelnianą Bazę Przedmiotów w Języku Angielskim. W różnych programach prowadził i prowadzi wykłady w języku angielskim. Kierował 13 projektami finansowanymi przez Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego lub Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dwoma projektami edukacyjnymi Funduszu Marii Curie dotyczącymi implementacji studiów inżynierskich prowadzonych w języku angielskim do polskiego systemu edukacyjnego. Autor i kierownik realizowanego w AGH w latach 2000–2010 projektu badawczo-dydaktycznego (Department of Environmental Sciences) finansowanego przez Fundację Kościuszkowską z siedzibą w Nowym Jorku.

Kierownik i koordynator projektu Development of Coal Gasification Technology for HighEfficiency Fuel and Power Production (CoalGas) finansowanego przez Unię Europejską za pośrednictwem KIC InnoEnergy. W latach 2004–2009 kierował programem dotyczącym analityki rtęci w środowisku w projekcie europejskim finansowanym w ramach 6. Programu Ramowego AQUATERRA.

Prof. Janusz Gołaś ma za sobą kilkuletnie pobyty naukowe na uniwersytetach amerykańskich (State University of New York, University of Illinois, National Science Foundation). W latach 2012–2014 był europejskim koordynatorem ds. absolwentów (Transition and Alumni Officer) w programach studiów magisterskich realizowanych w ramach KIC Innoenergy. Od 2000 r. do chwili obecnej jest członkiem Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Przez dwie kadencje (w latach 2016–2020) był członkiem Komitetu Polityki Naukowej przy MNiSW. Profesor jest członkiem Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego Małopolska. W 2021 r. został powołany do prezydenckiej Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych.