Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

W AGH spotkali się uczestnicy programów UNIVERSEH i BEYOND UNIVERSEH

Aula AGH. Widoczne prezydium, przy którym siedzi czterech mężczyzn ubranych w garnitury. Jeden z nich trzyma w ręku mikrofon, inny - broszurę. Na stole: plastikowe butelki z wodą, szklanki, kartki, mikrofony, monitor komputera.

fot. Zbigniew Sulima

W AGH spotkali się uczestnicy programów UNIVERSEH i BEYOND UNIVERSEH

W dniach 30–31 maja 2022 r. w AGH odbyło się coroczne spotkanie komitetów programów Europejskiego Kosmicznego Uniwersytetu dla Ziemi i Ludzkości (European Space University for Earth and Humanity) UNIVERSEH oraz naukowego spin-off projektu o nazwie BEYOND UNIVERSEH. Do Krakowa przyjechali przedstawiciele uczelni partnerskich: Uniwersytetu w Tuluzie, Uniwersytetu w Luksemburgu, Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie, a także Technicznego Uniwersytetu w Lulea w Szwecji.

Pierwszego dnia uczestnicy projektu obradowali w auli uczelni, najpierw na walnym zgromadzeniu projektu, a następnie na posiedzeniu Komitetu Sterującego UNIVERSEH.

Przybyłych przywitał Rektor AGH prof. Jerzy Lis, który opowiedział o uczelni i jej planach badawczych. Jego wystąpienie kontynuował prof. Tadeusz Uhl – dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH oraz członek Komitetu Sterującego UNIVERSEH & Beyond UNIVERSEH, który zaprezentował plany rozwoju Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Uczestnicy spotkania wysłuchali prezentacji prof. Grzegorza Wrochny, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej nt. sektoru kosmicznego w Polsce, a także dr Agaty Kołodziejczyk, adiunkt w Centrum Technologii Kosmicznych AGH i dyrektor projektów naukowych w Centrum Szkolenia Astronautów Analogowych, która opowiedziała o naukowych i edukacyjnych kosmicznych misjach analogowych. Część otwartą spotkania zakończył wykład dr. inż. Krzysztofa Skrzypaszka z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu pt. Wiertnictwo kosmiczne – przełom w górnictwie kosmicznym; specjalność studiów w AGH i UNIVERSEH.

Drugiego dnia odbyły się posiedzenia Student Council, Governing Board, Advisory Board i Academic Council, w czasie których ustalano kolejne działania w projekcie, a także podsumowano dotychczasowe aktywności uczelni partnerskich w zakresie przygotowania oferty dydaktycznej, ujednolicenia programów studiów i realizacji badań w ramach Beyond UNIVERSEH.

Transmisję z walnego zgromadzenia można obejrzeć na kanale Youtube AGH.

Stopka