Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Wyprawa BARI 2013 zakończona

Skaner laserowy na murach pałacu

Wyprawa BARI 2013 zakończona

Tegoroczna Wyprawa BARI, której celem była architektoniczna inwentaryzacja najstarszej części Pałacu Pena w Sintrze, w Portugalii powróciła już do Krakowa.

Studenci z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska zrzeszeni w Kole Naukowym Geodetów Dahlta wyruszyli w drogę 2 sierpnia, notując spóźnienie, które stało się pewną tradycją wszystkich wypraw z pod znaku BARI. Po drodze do Portugalii uczestnicy odwiedzili kilkanaście miast z Europy Zachodniej: Wiedeń, Monachium, Genewę, Barceloną, Segowię, Porto i Lizbonę, by w drugiej połowie sierpnia znaleźć się w Sintrze i wykonać pomiary geodezyjne służące stworzeniu architektonicznej dokumentacji Pałacu Pena. Ponieważ jedną z idei wyprawy było podtrzymywanie naukowych kontaktów AGH i zagranicznych uczelni studenci odwiedzili Uniwersytet Techniczny w Monachium, gdzie spotkali się z przedstawicielami Instytutu Geodezji Astronomicznej i Fizycznej.

Natomiast pod Genewą uczestnicy zwiedzili CERN – laboratoria Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych łącznie ze słynnym ogromnym zderzaczem hadronów LHC. Istotnym faktem jest to, że zostali oprowadzeni przez pracujących tam polskich naukowców, z których niejeden ukończył Akademię. Na trasie wyprawy znalazła się również Segowia z obiektem pomiarów Wyprawy BARI z 1978 roku – kościołem Vera Cruz oraz akademicka stolica Portugalii – Coimbra.

Następnie uczestnicy Wyprawy BARI 2013 wykonywali pomiary geodezyjne w Pałacu Pena w Sintrze. Zadanie składało się z dwóch części: tachimetryczne pomiary osnowy geodezyjnej oraz skanowanie skanerem laserowym 3D. Obiekt pomiarów jest bardzo piękny, ale stanowił nie lada wyzwanie pomiarowe, na szczęście studenci poradzili sobie z tym zadaniem bez zarzutu.

W drodze powrotnej do Polski wyprawa odwiedziła jeszcze główną siedzibę firmy Leica Geosystems, znanego światowego producenta sprzętu geodezyjnego, gdzie studenci zapoznali się z procesem produkcji. Wyprawa nie doszłaby do skutku bez pomocy Partnera, firmy MGGP S.A., której należą się ogromne podziękowania. Teraz studentom pozostaje duża ilość prac kameralnych, opracowanie danych pomiarowych i wykonanie architektonicznej dokumentacji, która zostanie przekazana władzom Parku Sintra.

Stopka