Studenci - aktualności

Wyprawa Bari 2013

Pałac Pena w Sintrze/Foto: Parques de Sintra

Wyprawa Bari 2013

Wyprawy Bari to cykl zagranicznych obozów naukowych organizowanych przez studentów geodezji z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w latach ’70 i ’80 ubiegłego wieku z jednym, bardziej współczesnym epizodem w roku 2001.

Nazwa Bari pochodzi od niedoszłego miejsca pierwszej wyprawy z roku 1974, włoskiego miasta Bari. Celem każdej dotychczasowej ekspedycji była geodezyjna inwentaryzacja wysokiej klasy zabytku. Podczas wypraw studenci odwiedzili kraje Afryki Północnej (Maroko, Libia), kraje Bliskiego Wschodu (Syria, Irak), a także kraje europejskie zaczynając od Hiszpanii poprzez Grecję, Jugosławię, RFN na Norwegii kończąc.

Po 12 latach przerwy odżyła idea zorganizowania podobnego przedsięwzięcia. Grupa sześciorga studentów z Koła Naukowego Geodetów Dahlta, zachęcona opowiadaniami uczestników poprzednich wypraw, postanowiła aby w tym roku zorganizować 15. Wyprawę Bari do portugalskiej Sintry, gdzie obiektem pomiarów będzie Pałac Pena.

Jest to jeden z największych zabytków tego kraju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pracach pomiarowych, jak i późniejszym opracowaniu wyników studentów będą wspierać pracownicy Wydziału, na czele z opiekunem dr inż. Jakubem Koleckim, jak i partner przedsięwzięcia – firma MGGP S.A. Ponadto patronat honorowy nad wyprawą objął JM prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka Rektor AGH oraz Główny Geodeta Kraju dr inż. Kazimierz Bujakowski.