Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Intryga i trudne moralnie decyzje – studenci AGH przygotowali słuchowisko

Na zdjęciu studenci i studentki biorący udział w słuchowisku, ubrani w stroje stylizowane na lata 20. XX wieku.

Intryga i trudne moralnie decyzje – studenci AGH przygotowali słuchowisko

„Nie na miejscu” to słuchowisko osadzone w świecie, w którym karty rozdaje klątwa sprzed wieków. Przeciętne z pozoru przyjęcie urodzinowe zmienia się, kiedy okazuje się, że obecność wszystkich zaproszonych gości nie jest przypadkowa. Moralność bohaterów zostaje wystawiona na próbę, kiedy ich losy splatają się w ciągu nieprawdopodobnych zdarzeń, a wszyscy stają się marionetkami mrocznego fatum. Słuchowisko zrealizowali studenci i studentki AGH działający na co dzień w Radiu 1.7.

Pomysłodawczynią projektu jest Agnieszka Stawicka, aktywnie działająca w studenckim Radiu 1.7, która akcję słuchowiska osadziła w latach 20. XX wieku. Przypadkowe spotkania kilku bohaterów rozpoczyna niecodzienny splot ich losów, wystawiając moralność na próbę. W trakcie zabawy dochodzi do zbrodni, a goście odkrywają, że ich obecność na przyjęciu nie jest całkiem przypadkowa.

Za oprawę techniczną projektu odpowiada Sylwia Nowak, studiująca na co dzień Inżynierię Akustyczną na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Ekipa techniczna miała do zrealizowania cały szereg zadań. Począwszy od przeprowadzenia nagrań lektorów, przez obróbkę audio, nagrywanie i kompletowanie ścieżki dźwiękowej, po złożenie tego wszystkiego w całość. Mimo intensywnych ostatnich tygodni bardzo miło wspominam ten okres, zwłaszcza godziny spędzone na wspólnej pracy. Projekt bez wątpienia był wyzwaniem i myślę, że wszyscy sporo się nauczyliśmy – wyjaśnia Sylwia Nowak.

Autorka scenariusza Agnieszka Stawicka podkreśla:

Zależało mi na wyrazistych i mocno zarysowanych postaciach i na tym, aby utrzymać dobry balans pomiędzy tajemnicą, intrygą i czarnym humorem. Muszę przyznać, że wszyscy aktorzy, którzy użyczyli swoich głosów, stanęli na wysokości zadania. Warto dodać, że początkowo słuchowisko jawiło się w mojej głowie jako spektakl teatralny i myślę, że ma wiele cech teatralnych. Kto wie, może kiedyś uda nam się je wystawić jako spektakl?


W słuchowisku występują studenci AGH, którzy wcielają się w role m.in. profesora Krukowskiego, ekscentrycznej wdowy Elwiry Rubinstein, reporterki Elżbiety Ross czy wojskowego Witolda Taraszkiewicza. Nad realizacją przedsięwzięcia pracowało łącznie blisko 20 osób zrzeszonych w Centrum Mediów AGH, w kilku redakcjach – radiowej, fotograficznej i wydawniczej.

Partnerem słuchowiska jest Instytut Kultury Willa Decjusza. W siedzibie Instytutu zrealizowano m.in. promocyjną sesję zdjęciową. Ponadto plan domu profesora Krukowskiego, w którym rozgrywa się akcja słuchowiska, był inspirowany układem pomieszczeń w Willi Decjusza.

Dodatkowe materiały związane z realizacją projektu oraz opisy poszczególnych postaci dostępne są na profilu projektu na Instagramie: instagram.com/_nie.na.miejscu_/  

Na całe słuchowisko składają się łącznie trzy odcinki, które umieszczane są na platformie Spotify.

Stopka