Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Znamy najlepsze projekty studenckie nagrodzone w konkursie IT is ME

Zdjęcie grupowe wykonane podczas festiwalu. Obok siebie w rzędzie stoją autorzy projektów.

fot. KSAF AGH

Znamy najlepsze projekty studenckie nagrodzone w konkursie IT is ME

Jak w praktyczny, społecznie użyteczny i innowacyjny sposób wykorzystać technologie informatyczne? Odpowiedź na to pytanie znają z pewnością studenci i studentki AGH, których projekty okazały się najlepsze w konkursie IT is ME. Zwycięskie rozwiązania przedstawiamy poniżej.

HARteam – monitoring aktywności starszych osób
Autorzy: Michał Kieres, Kasper Kornak, Wiktor Kwapniewski; Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości życia osób starszych poprzez monitorowanie ich aktywności. Skierowany jest głównie do seniorów/seniorek oraz ich rodzin, opiekunów bądź personelu medycznego. Dzięki zastosowaniu rozwiązań, jakie dają IoT (Internet rzeczy) i AI (sztuczna inteligencja) system umożliwia nie tylko zbieranie danych, ale także ich interpretację w czasie rzeczywistym. Osoby, które opiekują się seniorami/seniorkami mogą otrzymywać natychmiastowe powiadomienia o zmianach w ich aktywności i w przypadku nagłych zdarzeń (np. upadku) podjąć szybką reakcję. Twórcy rozwiązania pomyśleli także o poszanowaniu wrażliwych danych – monitorowane są jedynie konkretne aktywności, a pomijane informacje, które mogłyby naruszać prywatność użytkowników. 

Misja Ratunkowa
Autorzy: Krzysztof Pęczek, Katarzyna Wcisło, Dariusz Królicki, Maksym Boiar, Izabela Kręc; Studenckie Koło Naukowe Solar Plane działające przy Wydziale Energetyki i Paliw
System monitorowania oparty na bezzałogowym samolocie solarnym, którego zadaniem jest wykrywanie osób na wyznaczonym obszarze i przekazanie do drona informacji o ich pozycji. Dron ma z kolei zadanie udzielenia pomocy potrzebującej osobie. W przykładowym scenariuszu samolot byłby odpowiedzialny za odnalezienie osób zaginionych na morzu, a zadaniem drona – zrzucenie koła ratunkowego. Projekt skierowany jest do służb ratunkowych, zespołów poszukiwawczo-ratowniczych poruszających się po trudnym lub niedostępnym terenie. Dodatkowo może być wykorzystywany do monitorowania obiektów o dużej powierzchni, takich jak elektrownie czy poligony wojskowe.

Neuronowy kontroler do sterowania bezzałogowym statkiem powietrznym
Autor: Jan Kostecki, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
Rozwiązanie wykorzystujące umiejętności doświadczonych pilotów „nauczy” autonomiczny samolot latać. Autor projektu zbudował kompozytowy model samolotu o rozpiętości skrzydeł dwóch metrów, na których umieścił ogniwa fotowoltaiczne będące dodatkowym źródłem zasilania. Następnie przygotował elektroniczny moduł kontrolera lotu oraz naziemną stację bazową połączoną z aplikacją do analizy i konfiguracji. To pozwoliło zebrać dane z regularnych lotów i wytrenować sieć neuronową w taki sposób, aby odwzorowała zachowanie pilotów w powietrzu. Z możliwości, jakie daje projekt, mogą skorzystać osoby zajmujące się budową i testowaniem modeli samolotów lub ich zastosowaniem. 

Monitorowanie stanu konstrukcji z wykorzystaniem fal prowadzonych
Autor: Grzegorz Zych, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
Rozwiązanie łączy w sobie najnowsze osiągnięcia w dziedzinie akustyki, inżynierii materiałowej oraz cyfrowego przetwarzania sygnałów. Dzięki technologii prowadzonych fal akustycznych możliwe jest precyzyjne wykrywanie nawet drobnych zmian w strukturze materiału, dzięki czemu szybsza jest reakcja w przypadku potencjalnych uszkodzeń. Kluczowym elementem urządzenia są wysoko czułe przetworniki piezoelektryczne, które zamieniają drgania mechaniczne na sygnały elektryczne, co pozwala na ich analizę i interpretację w czasie rzeczywistym. Technologia badania emisji akustycznej umożliwia z kolei monitorowanie dźwięków wydobywających się z materiału pod wpływem ewentualnych uszkodzeń. To może być nieocenionym wskaźnikiem degradacji materiału czy zbliżającej się awarii. Z rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorstwa z branży kosmicznej, instytucje badawcze, producenci urządzeń monitorujących, a w dłuższej pespektywie także sektor budowlany oraz przemysłowy.

Zaprojektowanie nowego cylindra silnika S-38 i opracowanie technologii jego wykonania
Autor: Adrian Dąbrowski, Wydział Odlewnictwa
Wykorzystując projektowanie w technice 3D, symulacje komputerowe pracy silnika oraz zalewania ciekłym stopem, student AGH opracował technologię służącą do odlewu cylindra silnika. Beneficjentami rozwiązania mogą być odlewnie prototypujące części oraz indywidualni klienci, którzy chcą zminimalizować koszty odlewu.

***

Konkurs IT is ME organizowany jest w ramach Festiwal Innowacji Studenckich AGH. Jego celem jest przede wszystkim promocja potencjału naukowego i innowacyjnego studentek i studentów AGH oraz stworzenie płaszczyzny do prezentacji ich osiągnięć szerszemu gronu odbiorców, w tym firmom z branży IT. Tegoroczna edycja odbyła sie 26 października na Wydziale Informatyki.

Autorzy zgłaszanych do konkursu projektów musieli m.in. wymienić zastosowane technologie IT, wykazać innowacyjność rozwiązań, wskazać grupę beneficjentów oraz określić części składowe kosztów utrzymania projektu i możliwości jego komercjalizacji.

Przy ocenianiu zgłoszeń konkursowych pod uwagę brano: innowacyjny sposób wykorzystania technologii informatycznych i zaawansowanych narzędzi IT, społeczną użyteczność oraz praktyczność zastosowania, poziom zaawansowania technologicznego, a także możliwość szybkiej implementacji.

Przewodniczącym komisji oceniającej projekty był prof. dr hab. inż. Aleksander Byrski z Wydziału Informatyki.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody pieniężne.

Stopka