Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Wspólny projekt badawczy naukowców z AGH i Słowenii

Panorama przedstawia fragmenty dwóch budynków. Po prawej usytuowana bliżej obserwatora biała ściana w szare poziome pasy ze złotym logotypem AGH. Centralnie zlokalizowana jest elewacja nowoczesnego budynku, którego ściany przeplatają pasy odbijającego niebo szkła oraz jasnego muru. W górnej części budynku kontrastujący z resztą elewacji pomarańczowy taras.

fot. archiwum AGH

Wspólny projekt badawczy naukowców z AGH i Słowenii

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs OPUS 24+LAP/Weave dla badań realizowanych we współpracy z naukowcami z Niemiec, Austrii, Słowenii i Czech. Jeden z nagrodzonych projektów będzie realizować zespół z AGH razem ze słoweńskim partnerem.

Dr inż. Ireneusz Józef Bugański z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH pokieruje projektem pt. Oddziaływania magnetyczne w kryształach kwaziperiodycznych. Partnerem zagranicznym będzie Uniwersytet w Lublanie, Wydział Matematyki i Fizyki. Na realizację projektu Narodowe Centrum Nauki przyznało środki finansowe w wysokości 908 656 zł.

***

Konkurs OPUS jest przeznaczony dla naukowców na różnych etapach kariery. W tej edycji naukowcy i naukowczynie pracujący w polskich jednostkach mogli ubiegać się o finansowanie nie tylko krajowych projektów badawczych, ale również projektów międzynarodowych w oparciu o ścieżkę Lead Agency Procedure (LAP). Dzięki LAP możliwe było zaplanowanie projektu we współpracy z zespołami z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii ‒ Flandrii.

Narodowe Centrum Nauki w przypadku 21 wyłonionych projektów OPUS LAP pełniło rolę agencji wiodącej, czyli przeprowadzało pełną procedurę oceny merytorycznej, a agencje partnerskie akceptowały jej wyniki. Zadania realizowane przez polskie zespoły będą finansowane ze środków NCN, zaś koszt pracy zespołów zagranicznych pokryją właściwe agencje z Niemiec, Słowenii, Czech i Austrii.

Stopka