Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Nauka na tropie złoczyńców – AGH NAUKA spotkania (nr 20)

Grafika promująca wydarzenie w dniu 16 listopada

Nauka na tropie złoczyńców – AGH NAUKA spotkania (nr 20)

Czy istnieje zbrodnia doskonała, kiedy popełniający ją przestępca nie pozostawia po sobie żadnych śladów? Z pewnością dzięki zdobyczom nauki oraz rozwojowi techniki kryminalistycznej szanse sprawców przestępstw na pozostanie anonimowym, a tym samym bezkarnym, są coraz mniejsze. Podczas najbliższego spotkania naszymi gośćmi będą eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy opowiedzą o zabezpieczaniu i analizie śladów biologicznych, chemicznych oraz cyfrowych. Nie zabraknie również przykładów spraw, gdzie odegrały one kluczową rolę w zdemaskowaniu przestępców. Zapraszamy 16 listopada, o godz. 18.00, do sali audytoryjnej w bud. 2 (ul. Reymonta 7) oraz online na kanale YouTube AGH. Wstęp wolny.

Program wydarzenia:

18.00-18.30 – mgr Władysław Wojtyczka, „Przypadki z miejsca zbrodni. Ślady biologiczno-chemiczne w kryminalistyce”
18.30-18.45 – pytania do wykładu
18.45-19.15 – mgr. inż. Tomasz Kosiorowski, „Cyfrowy trop przestępcy. Jak szuka się dowodów winy w wirtualnym świecie?”
19.15-19.30 – pytania do wykładu

Przypadki z miejsca zbrodni. Ślady biologiczno-chemiczne w kryminalistyce

W filmach zagadki kryminalne często udaje się rozwikłać dzięki temu, żeby udało się wcześniej odpowiednio zabezpieczyć i zbadać ślady pozostawione na miejscu popełnienia przestępstwa. Również w codziennej pracy prawdziwych śledczych i biegłych z zakresu kryminalistyki ślady biologiczne i chemiczne mają ogromne znaczenie przy ustaleniu związku danej osoby ze zdarzeniem. W trakcie wykładu przedstawione zostaną przykłady spraw, gdzie odegrały one kluczową rolę w ich rozwikłaniu.

Mgr Władysław Wojtyczka

Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie. Biegły Sądu Okręgowego w Krakowie w zakresie techniki kryminalistycznej i daktyloskopii. W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prowadzi zajęcia na kierunku „Nowoczesne technologie w kryminalistyce”. Od wielu lat wykłada też na kierunku „Bezpieczeństwo narodowe” w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi. Realizuje również szkolenia z zakresu kryminalistyki dla policjantów, studentów prawa i aplikantów prokuratury. Prelegent licznych konferencji krajowych i międzynarodowych.

Cyfrowy trop przestępcy. Jak szuka się dowodów winy w wirtualnym świecie?

Mimo ogromnego gąszczu informacji w cyberprzestrzeni i dużej dbałości sprawców o ukrycie swojej tożsamości, wiele spraw udaje się wyjaśnić, odkrywając powiązania pomiędzy różnymi danymi – idąc po nitce do kłębka. Jest to możliwe dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów, którzy zajmują się analizą cyfrowych nośników informacji. Możliwości badawcze ekspertów z tej dziedziny zostaną zaprezentowane w trakcie wykładu.

Mgr inż. Tomasz Kosiorowski

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Biegły Laboratorium Kryminalistycznego i Sądu Okręgowego w Krakowie z zakresu badań traseologicznych. Wykładowca o cyberprzestępczości na kierunku „Bezpieczeństwa narodowe” w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku. Realizuje szkolenia z zakresu kryminalistyki dla policjantów techniki kryminalistycznej, studentów prawa i aplikantów prokuratury.

 

Stopka