Ministerialne stypendia dla młodych naukowców z AGH

Młody człowiek w laboratorium bada obiekt pod specjalistyczny mikroskopem.

fot. archiwum AGH

Ministerialne stypendia dla młodych naukowców z AGH

Dziewięcioro wybitnych młodych naukowców i naukowczyń otrzymało stypendia ministra edukacji i nauki. Przez trzy lata będą otrzymywać miesięcznie 5390 zł.

Stypendyści z AGH

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych:

• mgr Oleksandr Cherniushok, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
    dyscyplina: inżynieria materiałowa
  • dr Anna Hanc, Wydział Energetyki i Paliw
    dyscyplina: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  • dr Daria Hemmerling, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
    dyscyplina: inżynieria biomedyczna
  • dr Ewa Kapeluszna, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
    dyscyplina: inżynieria chemiczna
  • mgr inż. Panagiotis Karmiris-Obratański, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
    dyscyplina: inżynieria mechaniczna
  • dr Taras Parashchuk, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
    dyscyplina: inżynieria materiałowa
  • dr Ilona Piekarz, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
    dyscyplina: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne
  • dr Katarzyna Reczyńska-Kolman, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
    dyscyplina: inżynieria biomedyczna

w dziedzinie nauk społecznych:

• dr Radosław Puka, Wydział Zarządzania
    dyscyplina: nauki o zarządzaniu i jakości

Stypendia ministra edukacji i nauki przyznawane są młodym naukowcom, którzy prowadzą innowacyjne badania naukowe na wysokim poziomie i mają na koncie imponujący dorobek naukowy o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. Najwyżej punktowane jest autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej, rozdziału w monografii naukowej lub artykułu naukowego, o ile zostały wydane przez wydawnictwo albo opublikowane przez czasopismo ujęte w ministerialnym wykazie.

Młody naukowiec/naukowczyni to osoba prowadząca działalność naukową, która jest doktorantem/doktorantką lub nauczycielem/nauczycielką akademicką i nie posiada stopnia doktora lub od jego uzyskania nie upłynęło siedem lat.

Rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych i instytutów międzynarodowych nadesłali w sumie 1828 wniosków. Na podstawie przeprowadzonej oceny punktowej minister przyznał stypendia 230 młodym naukowcom.