Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Badacz z AGH z finałową Nagrodą Naukową „Polityki”

Zdjęcie portretowe dr. inż. Michała Dziadka

fot. Leszek Zych, „Polityka”

Badacz z AGH z finałową Nagrodą Naukową „Polityki”

Dr inż. Michał Dziadek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, który znalazł się w gronie finalistów i finalistek konkursu Nagród Naukowych „Polityki”, otrzymał nagrodę finałową.

Dr inż. Michał Dziadek jest adiunktem w Katedrze Technologii Szkła i Powłok Amorficznych, gdzie m.in. skupia się na opracowaniu innowacyjnych materiałów, które mogłyby zostać wykorzystane jako opatrunki w leczeniu stopy cukrzycowej. Jest to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, gdyż często z powodu niegojących się ran i trudnych do leczenia zakażeń prowadzi do amputacji kończyny dolnej.

Naukowiec stworzył nową technikę wytwarzania ekologicznych bioopatrunków, których głównymi komponentami są tanie i łatwo dostępne białka mleka oraz ekstrakty roślinne. Dodatkowo dla wzmocnienia efektu terapeutycznego materiały wzbogacane są w boranowe szkła bioaktywne. Składniki te mają szeroką aktywność biologiczną, która świetnie sprawdza się w skracaniu gojenia ran, wspomaga unaczynienie chorych tkanek oraz przeciwdziała zakażeniom i stanom zapalnym.

Dr inż. Michał Dziadek pracował na uniwersytecie w Lancaster (Materials Science Institute), Erlangen-Nuremberg (Institute of Biomaterials) oraz w Czeskiej Akademii Nauk (Institute of Experimental Medicine). W dorobku ma ponad 40 artykułów opublikowanych w międzynarodowych czasopismach. Jest kierownikiem trzech projektów badawczych i współautorem licznych opracowań dla przemysłu. Uzyskał m.in. stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

***

Fundacja Tygodnika „Polityka” od 2001 r. prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!” – od roku 2011 pod nazwą Nagrody Naukowe „Polityki”. Akcja prowadzona na łamach tygodnika promuje wartościowy wzór kariery na przekór popkulturowym trendom, akcentując intelekt i pracowitość. Poszukiwane są osoby,  które w ciągu ostatniego roku, dwóch minęły ważny kamień milowy w życiu zawodowym. Może to być praca doktorska, habilitacyjna, książka, ważny artykuł naukowy, zakończenie badań albo ich rozpoczęcie, zbudowanie zespołu, objęcie istotnej funkcji w instytucji naukowej.

Nagrody Naukowe „Polityka” zostały przyznane po raz 23. Z blisko 350 zgłoszeń kapituła profesorska wyłoniła 15 finalistek i finalistów. Z tego grona kapituła społeczna wybrała pięciu laureatów (po jednym z każdej z umownych kategorii: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu), którzy otrzymają stypendia naukowe po 15 tys. zł. Nagrodą dodatkową jest wywiad na łamach tygodnika „Polityka”. Pozostałe 10 osób otrzymało nagrody finałowe wysokości 5 tys. zł.

Uroczystość ogłoszenia nazwisk laureatów oraz wręczenia nagród odbyła się w siedzibie redakcji „Polityki” 22 października 2023 r.

Stopka