AGH najlepsza wśród polskich uczelni w Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich

Zdjęcie rzecznik prasowej AGH Anny Żmudy-Muszyńskiej trzymającej w dłoniach pamiątkowy dyplom.

fot. źródło perspektywy.pl

W Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank 2023 next generation pierwsze miejsce wśród polskich uczelni zajęła AGH. Zestawienie porównuje jakość programów inżynierskich i technologicznych oferowanych przez europejskie uczelnie, wykorzystując wskaźniki charakterystyczne dla tej dziedziny, a także związane z uczestnictwem w obszarze edukacyjnym Unii Europejskiej.

Zestawienie polskich uczelni technicznych

1. Akademia Górniczo-Hutnicza
  2. Politechnika Gdańska
  3. Politechnika Warszawska
  4. Politechnika Wrocławska
  5. Politechnika Śląska
  6. Politechnika Łódzka
  7. Politechnika Poznańska
  8. Politechnika Krakowska
  9. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  10. Politechnika Lubelska
  11. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
  12. Politechnika Rzeszowska
  13. Politechnika Opolska
  14. Politechnika Częstochowska
  15. Politechnika Białostocka
  16. Politechnika Bydgoska
  17. Uniwersytet Zielonogórski
  18. Politechnika Świętokrzyska

Miejsce na podium w EngiRank 2023 zajęły: Technical University of Denmark (Dania), Delft University of Technology (Holandia) oraz KU Leuven (Belgia).

EngiRank ma zasięg regionalny i objął 225 szkół wyższych w 27 krajach Unii Europejskiej. Został opracowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, we współpracy z wydawnictwem Elsevier. Bazuje na takich wskaźnikach jak m.in.:

• liczba punktowanych publikacji naukowych przygotowanych z autorami spoza uczelni,
  • cytowania,
  • współpraca uczelni z przedsiębiorstwami, mierzona m.in. wysokością finansowania na badania pozyskanego z zewnętrznych źródeł,
  • liczba zgłoszonych patentów,
  • uczestnictwo uczelni w programie Horyzont.

Uwzględnia także cztery wskaźniki odnoszące się bezpośrednio do programu Erasmus+ jako narzędzia umiędzynarodowienia uczelni – dwa dotyczące mobilności studentów, wskaźnik dla praktyk/staży studenckich oraz wskaźnik uczestnictwa uczelni w sojuszach Uniwersytetów Europejskich.

Uroczyste ogłoszenie wyników EngiRank 2023 next generation odbyło się 17 listopada 2023 r. w Business & Science Poland w Brukseli. W imieniu AGH pamiątkowy dyplom odebrała rzecznik prasowa Anna Żmuda-Muszyńska (na zdjęciu).

Wynki EngiRank 2023