Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Zachęcamy do udziału w 10. kiermaszu charytatywnym organizowanym przez Bibliotekę Główną AGH. Dochód ze zbiórki przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitację Adasia – synka naszej koleżanki Pauliny Iskrzyckiej-Mysiak, który urodził się z trisomią 21 chromosomu. Wydarzenie odbędzie się 22 maja 2024, w godzinach 9.00–14.00, na skwerze przed wejściem do BG AGH.

Podczas kiermaszu za dobrowolny datek (ze względów formalnych może to być tylko gotówka) będzie można zabrać książki, gadżety, płyty oraz poczęstować się domowymi wypiekami pracowników Biblioteki. Książki i inne przedmioty pochodzą w większości z prywatnych zbiorów osób pracujących w AGH. Akcję wspiera Dział Dostępności AGH.

Osoby pracujące w BG AGH zachęcają do udziału w kiermaszu dodatkową atrakcją:

–  Z okazji 10. edycji naszego kiermaszu przygotowaliśmy niespodziankę – publikację „Przepiśnik biblioteczny. Kulinarne propozycje pracowników Biblioteki Głównej AGH”. Co roku w dniu kiermaszu dzielimy się samodzielnie przygotowanymi smakołykami, a w tym roku podzielimy się również naszymi przepisami – na słodko, na słono i na specjalne okazje. Książka będzie rozprowadzana w formie cegiełki w dniu kiermaszu (kwota minimalna: 50 zł).
Więcej informacji o „Przepiśniku”

***

O naszej koleżance i jej synku pisaliśmy już przy okazji ogłoszenia o zbiórce gadżetów na kiermasz, a teraz przypominamy.
Paulina Iskrzycka-Mysiak jest jedną z osób, które nasz uczelniany kiermasz charytatywny wymyśliły i organizowały przez kolejne lata. To jedna z wielu jej zasług dla naszej społeczności. Jej synek, Adaś, urodził się w czerwcu 2021 r. Mimo bardzo dobrych wyników badań genetycznych oraz informacji, że jego serce jest w idealnym stanie, po porodzie zdiagnozowano u niego zespół Downa oraz wspólny kanał przedsionkowo-komorowy i niedomykalność wspólnej zastawki – wadę serca, która została zoperowana w grudniu 2021 r. Obniżone napięcie mięśniowe powoduje, że Adaś musi być pod opieką fizjoterapeutów i od urodzenia kilka razy w tygodniu ma zajęcia rehabilitacyjne oraz ćwiczy w domu. Zaczął chodzić, gdy skończył 2,5 roku, co jest dla jego rodziny ogromną radością, jednak w przypadku zespołu Downa rehabilitacja będzie potrzebna przez całe życie. Kolejnym problemem jest opóźniony rozwój mowy, bez którego w pewnym momencie rozwój intelektualny się zatrzyma. Z tego względu Adaś jest pod opieką logopedy i neurologopedy, codziennie ćwiczy też w domu. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie elektrostymulacji mięśni twarzy. Chłopczyk jest również pod stałą kontrolą wielu specjalistycznych poradni: kardiologicznej, endokrynologicznej, laryngologicznej, neurologicznej oraz okulistycznej (duża nadwzroczność), korzysta też z wizyt u osteopaty. Od września 2023 r. uczęszcza do żłobka i świetnie sobie w nim radzi, ale choroby, które dotykają dzieci w tym wieku, u niego (z racji obciążeń zdrowotnych) przebiegają trudniej i często kończą się pobytem w szpitalu, jak w przypadku zakażenia wirusem RSV (z pobytem na oddziale intensywnej terapii) oraz dwóch zapaleń płuc, które również zakończyły się hospitalizacją.

Adaś jest podopiecznym Fundacji „Serca dla Maluszka”.

Grafika zawierająca 2 zdjęcia: po lewej zdjęcie z kiermaszu, na którym Paulina, mama Adasia, na stoisku z książkami przed Biblioteką Główną przyjmuje datki do puszki; w tle inne osoby; po prawej Paulina z synkiem Adasiem ćwiczy dopasowywanie kształtów.

Stopka