Skip to content ↓

Ziemskie pożytki z podboju kosmosu

Jakie TECHNOLOGIE KOSMICZNE stosujemy na co dzień, nawet o tym nie wiedząc? Czego naukowcy mogą się dowiedzieć, wykorzystując GPS i inne SYSTEMY NAWIGACJI SATELITARNEJ?

Jak biznes kosmiczny w ćwierć wieku zmieni nasz świat

Sektor kosmiczny osiągnął etap Space 4.0, czyli powszechnej komercjalizacji działań. Na rynku pojawili się nowi prywatni gracze, a wyścig na orbitę czy na Księżyc uzyskał komercyjny impet. W porównaniu jednak do wielkich sektorów gospodarki biznes kosmiczny wciąż stanowi niszę. A może powinniśmy spojrzeć na sprawę z innej perspektywy?

Jeśli będziemy rozpatrywać sektor kosmiczny w kategorii horyzontalnej, a nie wertykalnej, okaże się, że otacza nas z każdej strony, a w ciągu najbliższych dekad stanie się kluczowy dla rozwoju naszej cywilizacji.

Prelegent opowie o historii komercjalizacji i wykorzystania technologii kosmicznych na Ziemi oraz odpowie na pytanie, jak biznes kosmiczny będzie wyglądał za blisko ćwierć wieku. W trakcie wykładu odwoła się do wskaźników rynkowych, historii rozwoju technologii (w tym kosmicznych) oraz do własnej gruntownej wiedzy na temat sektora kosmicznego.

Łukasz Wilczyński
Założyciel i prezes Space Communications Alliance, pierwszej na świecie globalnej sieci komunikacji i PR dla sektora kosmicznego. Współzałożyciel i prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej – organizatora European Rover Challenge, największego wydarzenia kosmiczno-robotycznego na naszym kontynencie, które wspiera młodych inżynierów i naukowców w budowie kariery na rynku kosmicznym.

Prelegent na konferencjach TEDx i IAC oraz na festiwalach nauki. Prowadzi wykłady z komunikacji i PR oraz autorskie kursy dotyczące trendów i korzyści z sektora kosmicznego. Przygotowuje doktorat na temat globalnej komunikacji w sektorze kosmicznym. Pracownik Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Systemy nawigacji satelitarnej – nie tylko do nawigacji

Z systemów GNSS (ang. Global Navigation Satellite System) korzystamy na co dzień, gdy potrzebujemy określić swoje położenie lub chcemy zaplanować trasę podróży. Jednak systemy te to także narzędzia niezwykle przydatne w badaniach naukowych dotyczących m.in. wyznaczania parametrów ruchu obrotowego Ziemi, monitorowania fal sejsmicznych czy modelowania jonosfery. W prezentacji przedstawione zostaną zasady działania oraz szereg zastosowań systemów nawigacji satelitarnej, także tych niezwiązanych bezpośrednio z wyznaczaniem pozycji.

Dr hab. inż. Jacek Kudrys, prof. AGH
Jest zatrudniony na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Specjalizuje się w zakresie geodezji satelitarnej, geodynamiki i astrometrii. Prowadzi badania naukowe związane z systemami GNSS, m.in. z jakością sygnałów satelitarnych, stabilnością pracy zegarów satelitów oraz zastosowaniem GNSS do precyzyjnego wyznaczania pozycji. Aktualnie pełni funkcję kierownika Katedry Geodezji Zintegrowanej i Kartografii.

Stopka