Skip to content ↓

Pozaziemskie bogactwa – jak po nie sięgnąć?

Jakie BOGACTWA NATURALNE można znaleźć na asteroidach i Księżycu? Czy GÓRNICTWO KOSMICZNE w biskiej przyszłości przejdzie z fazy planów do realizacji? Jaki status prawny mają POZAZIEMSKIE ZŁOŻA SUROWCÓW?

Górnictwo kosmiczne – perspektywa biznesowa, technologiczna i społeczna

Górnictwo kosmiczne wzbudza skrajne emocje – od wielkiego entuzjazmu, po sceptycyzm. Stwierdzenia typu: „górnictwo kosmiczne – może za 50 lub 100 lat”, nie należą do rzadkości. Jak zatem jest z tym górnictwem kosmicznym? Czy jesteśmy gotowi technologicznie, aby komercyjnie eksploatować kosmos? Zaproszony ekspert w swoim wykładzie spróbuje odpowiedzieć na te pytania, zaczynając od wyjaśnienia, czym jest górnictwo kosmiczne, a także co cennego możemy znaleźć w kosmosie. Spróbuje też udzielić odpowiedzi, czy górnictwo kosmiczne jest możliwe jeszcze w tym dziesięcioleciu i jakie korzyści z niego może odnieść społeczeństwo. Poruszy też kwestię, czy Polska może włączyć się w wyścig po kosmiczne zasoby oraz jakie stoją na tym polu przeszkody i wyzwania. Przedstawiona zostanie perspektywa nie tylko naukowo-technologiczna, ale przede wszystkim biznesowa.

Dr inż. Adam Jan Zwierzyński
Kosmiczny przedsiębiorca, wizjoner, naukowiec. Od 2011 roku zaangażowany w badania w obszarze technologii kosmicznych. Współzałożyciel i CEO Solar System Resources Corporation Sp. z o.o. – polskiego startupu zajmującego się górnictwem kosmicznym i zieloną transformacją, w szczególności z wykorzystaniem zasobów kosmicznych. Zarejestrowany w Polsce, przy Parlamencie Europejskim i w Wielkiej Brytanii lobbysta w obszarze górnictwa kosmicznego. Wykształcenie: mgr inż. automatyki i robotyki (AGH) i mgr fizyki (UJ), doktorat z robotyki medycznej (AGH), pracownik AGH. Prywatnie fan muzyki elektronicznej (techno, trance, psy-trance), festiwali muzyki elektronicznej, miłośnik ceremonii aufguss i saunowania, wegatarianin, hipster.

Surowiec kosmiczny w obrocie prawnym

Surowiec kosmiczny, czasami zwany zasobem kosmicznym, jest jednym z przedmiotów regulacji prawnych oraz rozważań nauk prawnych w kontekście prawa kosmicznego. Przeważająca ich część skupia się na regulacji i dopuszczalności samego działania wydobywczego, jednak status prawny pozyskanego surowca będzie wpływał na inne obszary gospodarczego obrotu w przestrzeni kosmicznej (lub z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej). Niniejsza prezentacja ma za zadanie przedstawienie, jak status prawny surowca kosmicznego będzie wpływał na działania związane z jego sprowadzaniem i wprowadzeniem do obrotu gospodarczego na Ziemi, a także wykorzystaniem go przy działaniach OSAM (ang. On-orbit Servicing, Assembly, and Manufacturing) w przestrzeni kosmicznej.

Mgr Kamil Muzyka
Współprowadzący „Prawo i Kosmos - Prawo Kosmiczne”, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Związany z tematem górnictwa i produkcji kosmicznej, autor publikacji naukowych oraz popularnonaukowych w tym temacie.

Stopka