Skip to content ↓

Nauka na tropie złoczyńców

Nauka na tropie złoczyńców

W jaki sposób powiązać osobę z miejscem zbrodni w oparciu o ŚLADY BIOLOGICZNO-CHEMICZNE? Jak zdemaskować przestepcę, wykorzystując jego TROPY CYFROWE?

Przypadki z miejsca zbrodni. Ślady biologiczno-chemiczne w kryminalistyce

W filmach zagadki kryminalne często udaje się rozwikłać dzięki temu, żeby udało się wcześniej odpowiednio zabezpieczyć i zbadać ślady pozostawione na miejscu popełnienia przestępstwa. Również w codziennej pracy prawdziwych śledczych i biegłych z zakresu kryminalistyki ślady biologiczne i chemiczne mają ogromne znaczenie przy ustaleniu związku danej osoby ze zdarzeniem. W trakcie wykładu przedstawione zostaną przykłady spraw, gdzie odegrały one kluczową rolę w ich rozwikłaniu.

Mgr Władysław Wojtyczka
Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie. Biegły Sądu Okręgowego w Krakowie w zakresie techniki kryminalistycznej i daktyloskopii. W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prowadzi zajęcia na kierunku „Nowoczesne technologie w kryminalistyce”. Od wielu lat wykłada też na kierunku „Bezpieczeństwo narodowe” w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi. Realizuje również szkolenia z zakresu kryminalistyki dla policjantów, studentów prawa i aplikantów prokuratury. Prelegent licznych konferencji krajowych i międzynarodowych.

Cyfrowy trop przestępcy. Jak szuka się dowodów winy w wirtualnym świecie?

Mimo ogromnego gąszczu informacji w cyberprzestrzeni i dużej dbałości sprawców o ukrycie swojej tożsamości, wiele spraw udaje się wyjaśnić, odkrywając powiązania pomiędzy różnymi danymi – idąc po nitce do kłębka. Jest to możliwe dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów, którzy zajmują się analizą cyfrowych nośników informacji. Możliwości badawcze ekspertów z tej dziedziny zostaną zaprezentowane w trakcie wykładu.

Mgr inż. Tomasz Kosiorowski
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Biegły Laboratorium Kryminalistycznego i Sądu Okręgowego w Krakowie z zakresu badań traseologicznych. Wykładowca o cyberprzestępczości na kierunku „Bezpieczeństwa narodowe” w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku. Realizuje szkolenia z zakresu kryminalistyki dla policjantów techniki kryminalistycznej, studentów prawa i aplikantów prokuratury.

Stopka