Małe i wielkie fabryki energii

Jak połączyć rozproszone źródła energii w samowystarczalną MIKROSIEĆ? Co oferuje aktualnie RYNEK ENERGETYKI JĄDROWEJ?

Skąd mamy prąd i czy możemy go robić sami? O mikrosieciach

W trakcie wykładu poruszone zostaną zagadnienia związane ze sposobami generacji energii elektrycznej – od tych najstarszych, wykorzystywanych w erze rewolucji przemysłowej, do tych najnowocześniejszych, opartych o odnawialne źródła energii. Omówiony zostanie problem zbilansowania systemu w kontekście całego kraju jak i prywatnej sieci. Zaprezentowana zostanie koncepcja mikrosieci jako możliwe rozwiązanie integracji źródeł rozproszonych z systemem elektroenergetycznym. Podjęta zostanie próba odpowiedzi, czy mikrosieci jako element inteligentnych sieci (ang. Smart Grid) i inteligentnych układów pomiarowych (ang. Smart Metering) zagwarantują stałe zasilanie nawet w sytuacjach awaryjnych.

Dr inż. Szymon Barczentewicz
Pracownik Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH oraz Biura Innowacji i Nowych Technologii w TAURON Dystrybucja SA. Jego główne zainteresowania badawcze to przetwarzanie sygnałów, synchrofazory oraz systemy pomiarowe w Smart Grid. Kierownik krajowych i międzynarodowych projektów badawczych (m.in. Horyzont 2020).

Energetyka jądrowa wczoraj, dziś i jutro

Energetyka jądrowa to największe pod względem ilości produkowanej energii źródło niskoemisyjnej energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Trwają przygotowania do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, zainteresowanie technologiami jądrowymi przejawia coraz więcej przedsiębiorstw prywatnych i państwowych. Atom pojawia się coraz szerzej w debacie publicznej. Wśród wielu różnych informacji warto przyjrzeć się temu, jakie technologie reaktorów są dziś komercyjnie dostępne i skąd się one wzięły. Czym są małe reaktory modułowe (SMR) i kiedy mogą się one pojawić? Czym są z kolei reaktory IV generacji? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie wykładu.

Dr inż. Paweł Gajda
Wykładowca Wydziału Energetyki i Paliw AGH. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej energetyki jądrowej, zajmuje się m.in. bezpieczeństwem jądrowym, rolą energetyki jądrowej w niskoemisyjnych systemach energetycznych, fizyką reaktorową oraz technologiami reaktorów nowej generacji. Jest również ekspertem Komisji Europejskiej ds. oceny projektów badawczych z zakresu energetyki jądrowej oraz wiceprezesem European Nuclear Society.