Skip to content ↓

Czy przemysł wydobywczy ma przyszłość?

Czy TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA oznacza ZMIERZCH GÓRNICTWA? Jak dowiedzieć się, co kryją SKAŁY, nie wydobywając ich spod ziemi?

…ale bez górnictwa wszystko jest niczym

Historia górnictwa sięga początków gatunku ludzkiego. I choć od powstania Homo habilis, który prowadził pierwszą działalność wydobywczą, minęło ponad dwa miliony lat, nadal jest jedną z podstawowych gałęzi przemysłu. Zmieniają się kierunki, cele i sposoby wydobycia, ale górnictwo wciąż stanowi koło zamachowe globalnej gospodarki. Czy zmieni się to wraz z transformacją energetyczną i sukcesywnym odchodzeniem od paliw kopalnych?

Ziemia kryje nadal wiele bogactw, w tym tych niezbędnych do rozwoju technologii istotnych w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi. Jak wzrośnie zapotrzebowanie na surowce w związku z realizowaną transformacją energetyczną? Dlaczego mówi się o surowcach krytycznych? W jakim kierunku rozwija się współczesne górnictwo?

Podczas niniejszego wykładu prelegent opowie o tych i innych kwestiach, zaświadczając, że ponadstuletnia maksyma Maxa Plancka, cytowana w tytule, nie straciła absolutnie na aktualności.

Dr hab. inż. Paweł Bogacz, prof. AGH
Pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH. Twórca ponad 130 prac naukowych, a także kilkudziesięciu projektów wdrożeniowych dla przemysłu, przede wszystkim z zakresu zarządzania strategicznego oraz zrównoważonego rozwoju, głównie w sektorach górnictwa i hutnictwa.

Członek Grupy Roboczej ds. CCS przy Ministrze Klimatu i Środowiska oraz Grupy Roboczej ds. Platformy Zrównoważonych Finansów przy Ministrze Finansów, a także stały współpracownik Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej. Uczestnik polskiej delegacji na szczyt klimatyczny COP 24 oraz współorganizator cyklu konferencji społecznych Pre-COP 24. Prowadzi Grupę Wspólnych Inicjatyw Społecznych Górnictwo OK.

W głąb Ziemi – geofizyka otworowa w poszukiwaniu złóż

W geofizyce poszukiwawczej wyróżnia się dwie wiodące metody – sejsmikę i geofizykę otworową. Geofizyka otworowa (geofizyka wiertnicza) to szczególna metoda, która potrzebuje otworu wiertniczego, aby mogła badać ośrodek skalny. W geofizyce otworowej stosuje się różne pomiary: jądrowe, elektryczne czy akustyczne. Wszystko po to, aby spojrzeć w głąb Ziemi i rozpoznać własności skał. Geofizyka otworowa stara się także odpowiedzieć na pytanie: jakim płynem nasycone są skały – wodą czy węglowodorami. Podczas wykładu dowiemy się, w jaki sposób odczytuje się wyniki profilowań geofizyki otworowej w poszukiwaniu złóż węglowodorów, wód pitnych i geotermalnych.

Dr hab. inż. Paulina Krakowska-Madejska, prof. AGH
Profesor w Katedrze Geofizyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Zajmuje się petrofizyką i geofizyką otworową w zakresie rozpoznania parametrów zbiornikowych skał oraz poszukiwania węglowodorów i wód pitnych oraz geotermalnych. Jest pracownikiem Laboratorium Petrofizyki. Pomysłodawca i współautor programu komputerowego poROSE – poROus materials examination SoftwarE do jakościowej i ilościowej analizy obrazów 3D materiałów porowatych, licencjonowanego przez CTT AGH.

Stopka