Skip to content ↓

Sztuczna inteligencja da nam NIEŚMIERTELNOŚĆ?

Sztuczna inteligencja da nam NIEŚMIERTELNOŚĆ?

Jak technologia zwalcza granice życia i śmierci? Czy nasza świadomość będzie zapisana na twardym dysku? Jakie cyperpunkowe wizje już się spełniły? W rozmowie z Adą Florentyną Pawlak, antropolożką technologii, spoglądamy w przyszłość. A właściwie szukamy jej tu i teraz... Już możemy płacić czipem wszczepionym w nasze ciało. Porozmawiać z botem, który będzie mieć charakter naszego zmarłego przyjaciela. A być może zapewnić sobie wieczne życie w chmurze... na wirtualnym dysku. Jaką mamy obecnie relacje z technologią? Czy potrafimy jeszcze bez niej żyć? Czy hologramy artystów na koncertach i napisane przez AI utwory jak np. Fake Drake staną się regułą, a wygenerowani przez sztuczną inteligencję aktorzy zastąpią tych prawdziwych? Zapraszamy do obejrzenia 30. Odcinka, w którym słowa klucze to transhumanizm, nieśmiertelność i cyperpunk.

Data premiery: 2 sierpnia 2023
Gościni: Ada Florentyna Pawlak
Prowadzący: dr Krzysztof M. Maj


Ada Florentyna Pawlak

Antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka. Jedna z założycielek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji i transhumanizmu. Prowadzi zajęcia dotyczące antropologii technologii i kultury cyfrowej, technointymności i współpracy człowieka z maszyną.

dr Krzysztof M. Maj

Miłośnik światotworzenia, wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, znawca gier wideo, youtuber na @KrzysztofMMaj. Tutor akademicki. Doktor nauk humanistycznych. Autor dwóch książek o teorii fantastyki: „Allotopie” oraz „Światotwórstwo w fantastyce”.

Stopka