Jak SMOG wpływa na rozwój mózgu u dzieci?

Który smog jest dla nas najbardziej szkodliwy? Jak działa mózg pod dużą ekspozycją na smog? Jaki to ma związek z ADHD u dzieci? O działaniu smogu na nasze płuca, serce, a nawet płodność mówi się od dawna. Czego nie jesteśmy świadomi? Że smog działa destrukcyjnie na nasze mózgi! A szczególnie groźne jest to dla dzieci, dla których koncentracja i uwaga, a także zdolności poznawcze mózgu są kluczowe do rozwoju. O tym właśnie opowiada dr hab. Marcin Szwed z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Natalią Schmidt-Polończyk. Kierownik projektu NeuroSmog nie ma dobrych wieści – smog powoduje przewlekły stan zapalny w mózgu, w wyniku czego może prowadzić do większej zapadalności na ADHD u dzieci. Jak wyglądały badania? Czy podobne problemy są na świecie? Jak możemy temu zapobiec? Posłuchajcie najnowszego odcinka Bunkra Nauki!

Data premiery: 17 stycznia 2024
Gość: prof. dr hab. Marcin Szwed
Prowadząca: dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk

prof. dr hab. Marcin Szwed

Kierownik projektu NeuroSmog, który bada wpływ smogu na rozwój mózgu u dzieci w wieku szkolnym. Lider zespołu neuroobrazowania w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk

Adiunktka na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, naukowczyni, doktorka nauk technicznych, tutorka akademicka, trenerka interpersonalna, Rzeczniczka Nauki. Na Instagramie działa jako Doktorka Tutorka.