Jak każdego dnia SMOG skraca Twoje życie?

Smog to pandemia w zwolnionym tempie. Skutki zdrowotne są długofalowe, a liczba zgonów spowodowanych przez zanieczyszczenie powietrza jest o wiele większa niż tych z powodu COVID-19 - twierdzi Wiktor Warchałowski, prezes zarządu i współzałożyciel Airly. Twórca systemu do monitorowania jakości powietrza w rozmowie z fizykiem Pawłem Janowskim przestrzega nas przed bagatelizowaniem smogu. Jednak dostajemy także konkretne wskazówki - co możemy zrobić, aby oddychać lepszym powietrzem? Czy smog jest większy na wsi czy w mieście? Oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe - czy rozwiążą nasz problem? Zapraszamy do bunkra nauki!

Data premiery: 28 gru 2022
Gość: Wiktor Warchałowski
Prowadzący: Paweł Janowski

Wiktor Warchałowski

Prezes zarządu i współzałożyciel Airly, czyli systemu do monitorowania jakości powietrza. Wyróżniony tytułem Innovators Under 35 Poland przez MIT Technology Review, Forbes 25Under25 (2018) oraz Forbes 30Under30 (2019, 2020). Członek Mensa International. Absolwent Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.

Paweł Janowski

Fizyk z wykształcenia i zamiłowania. Prowadzi wykłady i pokazy doświadczalne z obszaru fizyki. Finalista konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych. Pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.