Jak działa ludzki mózg w KOSMOSIE?

Jakie cechy powinien mieć astronauta? Czy możemy oszukać grawitację? Jak pracuje nasz zegar biologiczny na Księżycu? Na te pytania odpowie w najnowszym odcinku Bunkra Nauki dr Agata Kołodziejczyk, która stworzyła w swoim domu pod Tarnowem analogową bazę kosmiczną. Organizuje w niej symulacje misji kosmicznych i bada wpływ izolacji na funkcjonowanie człowieka. W rozmowie z dr. inż. Pawłem Janowskim przybliża swoją fascynację eksploracją nie tylko kosmosu, ale i możliwości ludzkiego mózgu.

Data premiery: 22  lutego 2023
Gościni: dr Agata Kołodziejczyk
Prowadzący: dr inż. Paweł Janowski

dr Agata Kołodziejczyk

Neurobiolożka i astrobiolożka. Doktorat zdobyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Ekspertka Europejskiej Agencji Kosmicznej. Współzałożycielka Analog Astronaut Training Center, pomysłodawczyni i realizatorka powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce. Pracuje w Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

dr inż. Paweł Janowski

Fizyk z wykształcenia i zamiłowania. Prowadzi wykłady i pokazy doświadczalne z obszaru fizyki. Finalista konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych. Pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.