Historia pomiarów – skąd wiemy, że METR to 100 cm?

Jak powstał współczesny system miar i wag? Co nauka mówi o istnieniu duchów? Co tak naprawdę odmierza zegarek? Dariusz Aksamit, fizyk i popularyzator nauki wyjaśnia, jak naukowcy mierzą świat. Napisał na ten temat książkę! Z rozmowy z naszym gościem dowiecie się m.in. tego, jak z imperialnego systemu jednostek przeszliśmy do metrycznego (i dlaczego USA wciąż tego nie robi), skąd faktycznie znamy temperaturę wnętrza Ziemi i czy na pewno potrafimy już zmierzyć wszystko? Fizyka w wydaniu Dariusza Aksamita to fascynujący przedmiot – rozmawiamy też o tym, co zrobić, żeby w szkole nie bać się fizyki, a wręcz ją polubić!

Data premiery: 20 grudnia 2023
Gość: Dariusz Aksamit
Prowadząca: dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk

Dariusz Aksamit

Fizyk medyczny z Politechniki Warszawskiej. Związany z Marszem dla Nauki i Rzecznikami Nauki. Autor książki popularnonaukowej „Jak naukowcy mierzą świat”. Działacz organizacji pozarządowych.

dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk

Adiunktka na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, naukowczyni, doktorka nauk technicznych, tutorka akademicka, trenerka interpersonalna, Rzeczniczka Nauki. Na Instagramie działa jako Doktorka Tutorka.