Skip to content ↓

Czy w Ziemię uderzy POTĘŻNA ASTEROIDA?

Czy w Ziemię uderzy POTĘŻNA ASTEROIDA?

Czy Kraków przetrwałby zderzenie z asteroidą? Gdzie w Polsce znajdziesz krater po meteorycie? Jak dokładnie wyginęły dinozaury? W najnowszym odcinku Bunkra Nauki gościmy dr Annę Łosiak, która zabiera nas w świat swojej fascynującej pracy naukowej! Jako geolożka planetarna, dr Łosiak jeździ po świecie i bada kratery uderzeniowe, czyli miejsca, gdzie asteroida uderzyła w Ziemię. Co możemy wyczytać z takich kosmicznych śladów? Czy uderzenie asteroidy można porównać do wybuchu jądrowego? Jaki jest ulubiony krater naszej gościni? My po rozmowie z Anną Łosiak po pierwsze – zazdrościmy jej pracy, a po drugie – mamy ochotę odwiedzić przynajmniej kilka opisanych przez nią kraterów! Bardzo polecamy tę rozmowę, nie tylko pasjonatom geologii i kosmosu.

Data premiery: 22 listopada 2023
Gościni: dr Anna Łosiak
Prowadzący: dr inż. Paweł Janowski


dr Anna Łosiak

Geolożka planetarna. Pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN we Wrocławiu. Zajmuje się m.in. badaniem kraterów uderzeniowych i powierzchni Marsa, a także przygotowuje analogowe misje marsjańskie. Popularyzatorka nauki.

dr inż. Paweł Janowski

Fizyk z wykształcenia i zamiłowania. Prowadzi wykłady i pokazy doświadczalne z obszaru fizyki. Finalista konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych. Pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.

Stopka