Skip to content ↓

Kultura studencka

Obok technicznego AGH ma również swoje wyjątkowe, artystyczne oblicze.

Festiwale

Spośród licznych wydarzeń kulturalnych wspieranych przez AGH do najbardziej oryginalnych należy m.in. „Festiwal Synestezje – Muzyka. Plastyka. Słowo.”, prezentujący nieszablonową i ambitną muzykę. To czas happeningów, wystaw prac plastycznych, pokazów VJ-ów (wizualizacje na żywo do muzyki) oraz paneli dyskusyjnych. W trakcie festiwalu można zobaczyć artystów tworzących obrazy i rzeźbiących w metalu – spontanicznie do muzyki.

Festiwal Synestezje – Muzyka. Plastyka. Słowo. odbywa się co roku.

Muzycznie, filmowo, podróżniczo

AGH obejmuje mecenatem wiele wydarzeń kulturalnych takich jak: koncerty akustyczne „BezGwaru”; spotkania z podróżnikami „Gwar Świata”; „Muzyczne Pogwarki” zdominowane przez blues, jazz lub folk; „Studio Kabaretu”; cykliczne pokazy filmów nagrodzonych na festiwalu „Etiuda&Anima”; trwające ponad pół roku zmagania muzyczne w ramach festiwalu „DachOOFka”, a także scenę muzyczną „Plaża AGH”, na której występuje czołówka polskich artystów (ponad 20 wydarzeń muzycznych, sportowych i kabaretowych).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda&Anima” odbywa się co roku pod koniec listopada.

Radio, telewizja, gazeta, agencja fotograficzna

W AGH funkcjonuje unikatowy projekt medialny pod nazwą Centrum Mediów AGH, stworzony z połączenia czterech, niezależnych od siebie organizacji:

Jego celem jest rozbudzanie zainteresowań dotyczących teoretycznego i praktycznego funkcjonowania środków masowego przekazu. Centrum skupia ponad 150 osób, w tym studentów z różnych krakowskich uczelni.

Śpiewać, tańczyć, grać...

W repertuarze chóru znajduje się wiele utworów, od średniowiecznych psalmów, poprzez klasyczne utwory epoki renesansu i baroku, skończywszy na cztero lub nawet ośmiogłosowych aranżacjach muzyki współczesnej. Mimo że „Con Fuoco” jest najmłodszym chórem akademickim wśród krakowskich uczelni, już może poszczycić się wieloma sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej.

Artyści wykonują głównie muzykę rozrywkową, filmową, jak również popularne marsze. Dźwiękowa paleta barw ORAGH składa się z takich instrumentów jak: flet, klarnet, saksofon, trąbka, puzon, waltornia, obój, fagot, tuba, instrumenty perkusyjne oraz gitara. Skład orkiestry regularnie się zmienia, przybywa nowych członków, a wielu absolwentów, mimo zakończenia studiów, kontynuuje muzyczną przygodę z ORAGH.

Najstarszy studencki zespół folklorystyczny w Polsce prezentuje oryginalny polski folklor ludowy. Pieśni, tańce i obrzędy przedstawione w suitach: krakowskiej, śląskiej, rzeszowskiej, łowickiej, sądeckiej, lubelskiej, kieleckiej, żywieckiej i beskidzkiej barwnie opisują piękno tych regionów.

To najstarszy klub tego typu w Polsce, który od 1955 r. prowadzi kursy tańca, a także szkoli tancerzy w sekcji turniejowej. Kadra SKT AGH wniosła wielki wkład w rozwój ruchu tanecznego w Polsce, a jej działania zostały uhonorowane przez Polskie Towarzystwo Taneczne.

Studio Muzyczne Kotłownia

Profesjonalne studio muzyczne zostało otwarte w 2014 r. Kotłownia jest siedzibą oraz miejscem prób dla Chóru i Orkiestry Smyczkowej „Con Fuoco” AGH oraz Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. W budynku znajduje się m.in. duża komora do nagrań wokalnych; mała komora do nagrań wokalnych, lektorskich i instrumentów solowych; reżyserka z referencyjnym systemem odsłuchowym opartym na monitorach Genelec 1034, System Pro Tools HDX z możliwością rejestracji 32 ścieżek i miksowania, a także rejestracji koncertów na żywo z klubu STUDIO.

Studio Muzyczne Kotłownia

Kluby studenckie

Akademickie Centrum Kultury Klub STUDIO to jeden z największych klubów koncertowych w Polsce, w którym występują znani artyści z Polski i całego świata. W klubie Zaścianek cyklicznie odbywają się koncerty młodych zespołów, karaoke z zespołem grającym na żywo oraz tzw. śpiewogranie. Z myślą o wymagających studentach, szukających w muzyce ambitnych dźwięków w klubie Gwarek organizowane są koncerty wykonawców bluesowych, jazzowych i folkowych. Z kolei amatorów tańca zaprasza klub Karlik. Idealnym miejscem na spotkania z przyjaciółmi jest klub Filutek – jego wystrój pozwala oderwać się od zgiełku miasta i spędzić czas w dobrym towarzystwie przy smacznym posiłku.

Akademickie Centrum Kultury Klub STUDIO

Klub GWAREK

Klub ZAŚCIANEK

Klub FILUTEK

Stopka