Przejdź do treści Przejdź do stopki
Odeszli

prof. Andrzej Chojecki

prof. Andrzej Chojecki

24 grudnia 2022 r. zmarł prof. dr hab. inż. Andrzej Chojecki, który całe swoje zawodowe życie związał z Wydziałem Odlewnictwa.

Urodził się 24 listopada 1939 r. w Krakowie. W 1961 r. ukończył Wydział Odlewnictwa. W 1961 r. rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze i Zakładzie Metalurgii i Odlewnictwa Staliwa Wydziału Odlewnictwa. W 1969 r. na podstawie pracy „Mechanizm wpływu fosforu na właściwości mechaniczne a zwłaszcza odporność na zużycie austenitycznego staliwa manganowego”, napisanej pod kierunkiem prof. Gabriela Kniaginina, uzyskał doktorat. W 1984 r. został doktorem habilitowanym, a w 1994 r. uzyskał tytuł profesora. Od 2000 r. aż do momentu przejścia na emeryturę był kierownikiem Katedry Technologii Form Odlewniczych.

W ciągu swojej kariery naukowej opublikował ponad 130 publikacji, w tym 2 książki i 2 patenty.

Był członkiem Stowarzyszenia Odlewników Polskich, Komitetu Metalurgii PAN.

Za swoją działalność naukowo-dydaktyczną uzyskał liczne nagrody. m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaczenie „Zasłużony Opolszczyźnie”, Złoty Medal Uniwersytetu Technicznego w Koszycach w Słowacji.

-------

Uroczystości żałobne odbędą się 5 stycznia o godz. 13.00 w Kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Kobierzyńskiej w Krakowie, skąd nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz Kobierzyn-Lubostroń.

Stopka