„Jestem osobą niewidomą. Na uczelni traktowano mnie zawsze bardzo indywidualnie, starając się w jak najbardziej wszechstronny sposób umożliwić mi przyswojenie wymaganego materiału oraz jego zaliczenie. (...) Właśnie w AGH umożliwiono mi zdobycie wykształcenia i robienia tego, co w życiu oprócz nauki jest dla mnie ważne, czyli rozwijania swoich umiejętności sportowych”
Nasza uczelnia od 2000 r. realizuje program „AGH uczelnią przyjazną wobec osób niepełnosprawnych”. Jego celem jest kompleksowe rozwiązywanie problemów, z którymi zmagają się studenci z różnymi niepełnosprawnościami. Metody i formy kształcenia dostosowywane są do ich indywidualnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Szczególną wagę przywiązujemy do likwidacji barier architektonicznych, co zwiększa dostępność obiektów uczelni i umożliwia korzystanie z oferty AGH każdemu, kto pragnie rozwijać się i zdobywać wykształcenie. Dbamy o to, aby nowo powstałe budynki spełniały najwyższe standardy dostępności. Studenci niesłyszący mogą skorzystać nieodpłatnie z usług tłumaczy języka migowego. Coraz więcej jednostek AGH posiada pracowników komunikujących się w tym języku. Dla studentów niedowidzących oraz niedosłyszących organizowane są specjalistyczne lektoraty z języków obcych. W pracowni tyfloinformatyki studenci niewidomi i słabowidzący korzystają ze specjalistycznego sprzętu oraz oprogramowania powiększającego i czytającego.
Biblioteka pozwala studentom z różnymi dysfunkcjami na korzystanie ze zbiorów w alternatywnej formie. Istnieje też możliwość wypożyczania przez studentów indywidualnego sprzętu edukacyjno-wspomagającego (np. systemy FM, dyktafony, powiększalniki itp.). Kompleksowe wsparcie obejmuje również pomoc psychologiczną. Ponadto studenci niepełnosprawni mają możliwość udziału w zajęciach sportowych, jak np. szermierka na wózkach, ćwiczenia na specjalistycznej siłowni i basenie.
Działania AGH na rzecz osób niepełnosprawnych koordynuje Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które również wspiera inicjatywy Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych – pierwszej tego typu organizacji w Polsce. Studenci mogą tam zasięgnąć porad prawnych oraz uzyskać pomoc w kontakcie z władzami uczelni, a także potrzebne wsparcie w rozwiązywaniu różnych problemów. Dla studentów organizowane są obozy adaptacyjne, imprezy integracyjne, warsztaty oraz kursy.
Umów się telefonicznie lub mailowo na spotkanie z naszym konsultantem – w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych uzyskasz informację, poradę i pomoc.
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
Tel. +48 12 622-26-04