fot. Dział Informacji i Promocji

Jubileusz 100-lecia urodzin prof. Zofii Orman

18 stycznia 2019 prof. Zofia Orman świętowała 100 urodziny. W tym wyjątkowym dniu przedstawiciele AGH w imieniu społeczności akademickiej złożyli życzenia najstarszej absolwentce naszej uczelni.

Z okazji wspaniałego Jubileuszu 100-lecia urodzin, który równolegle przypada w roku 100-lecia AGH, z wizytą do Pani Profesor udali się  Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Wojciech Łużny – Przewodniczący Komitetu Jubileuszowego, Prorektor ds. Ogólnych AGH prof. Mirosław Karbowniczek, kierownik Działu Informacji i Promocji Barbara Jezierska – Koordynator ds. Organizacji Jubileuszu oraz Weronika Szewczyk z Działu Informacji i Promocji. Przedstawiciele uczelni wręczyli Pani Profesor list gratulacyjny od Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki, pamiątkowy obraz przedstawiający gmach AGH oraz upominki związane z jubileuszem AGH.

List prof. Zofii Orman do Rektora AGH oraz Komitetu Jubileuszowego

Spotkanie w domu Pani Profesor zostało poprzedzone pięknym i wzruszającym gestem ze strony Jubilatki. Otóż, na początku stycznia br. do rektoratu wpłynął niezwykły list. Prof. Zofia Orman podzieliła korespondencję na dwie części. W pierwszym liście, którego adresatem był prof. Tadeusz Słomka, Pani Profesor przekazała Panu Rektorowi słowa podziękowania za otrzymaną kartkę świąteczną oraz złożyła Jego Magnificencji najlepsze życzenia noworoczne. Z kolei w drugim liście, liczącym aż dwanaście stron, skierowanym do „Do Redakcji 100-letniego dorobku naszej uczelni AGH”, Pani Profesor zawarła m.in. zaproszenie na jubileuszowe spotkanie oraz krótkie wyjaśnienie związane z datą jej urodzin. Przytoczmy zatem poniżej fragmenty listu:

W październiku, gdy odbędzie się uroczystość 100-letniego dorobku naszej ukochanej uczelni AGH (…), będę najstarszą 100-letnią wychowanką naszej ukochanej uczelni AGH. Na pewno 100-letnią, bo urodziłam się w październiku, ale ksiądz w Leżajsku (gdzie się urodziłam) dał zaświadczenie chrztu i urodzin, że to było 18 stycznia (żebym była młodsza). Rodzice uciekali z Leżajska przed bolszewikami ze mną prawie roczną i siostrą moją dwuletnią, więc zabrali od księdza to zaświadczenie, że moje urodziny odbyły się 18 stycznia. Wtedy mogę być już w zaświatach, gdybym jednak dożyła, to serdecznie zapraszam.

Ponadto Pani Profesor wyraziła zainteresowanie losami absolwentów naszej uczelni:

W obchodach w październiku chciałabym usłyszeć krótki opis ciekawy i rzetelny również z innych branż naszych wychowanków ukochanej uczelni AGH, bo ilu jest więcej zasłużonych niż ja, w różnych branżach, np. medycynie, rolnictwie i kulturze.

(…)

Przesyłam pozdrowienia i życzę owocnej pracy komitetowi obchodów 100-lecia w październiku.

Prof. Zofia Orman – jest absolwentką Wydziału Hutniczego AGH. Przez wiele lat pracowała w Instytucie Metali Lekkich w Skawinie na stanowisku Kierownika Zakładu Metalurgii Aluminium. Jako pracownik naukowy AGH była związana z Wydziałem Metali Nieżelaznych.

Więcej informacji o Pani Profesor można znaleźć w cyklu „Wspomnienia Profesorów AGH”.