Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

trawiasta powierzchnia na lotnisku; na pierwszym planie na trawie dron; na drugim planie, za dronem stoi obok siebie czterech młodych mężczyzn, piąty mężczyzna siedzi na trawie. Mężczyźni ubrani są w szorty i t-shirty. Jeden z nich, stojący po prawej stronie, ma na temblaku obandażowana prawą rękę. W tle – budynki lotniska, za nimi gęste pasmo drzew.

fot. organizatorzy Droniady 2021

Udany start AGH Drone Engineering w Droniadzie 2021

Zespół AGH Drone Engineering wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej corocznego konkursu technologicznego Droniada, a w jednej z konkurencji (prezentacja bezzałogowego systemu latającego) okazał się najlepszy, zdobywając maksymalną liczbę punktów.

Poza nagrodą specjalną, przyznaną przez Fundację Instytut Mikromakro w wysokości 2 tys. zł, członkowie AGH Drone Engineering odbędą staże, do których zaprosiła ich Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

W tym roku w Droniadzie punktowano trzy konkurencje związane z wykorzystaniem BSP (skrót od: bezzałogowy system/statek powietrzny) w rolnictwie precyzyjnym:

  • prezentację bezzałogowego systemu latającego (za maks. 10 punktów),
  • identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin („Trzy kolory” za maks. 45 punktów),
  • wykrycie w sadzie parcha i mączniaka jabłoni, a następnie ich precyzyjny oprysk środkami ochrony roślin symulowany przez kulki paintballowe („Drzewo życia” za maks. 45 punktów).


Konkurs dzielił się na fazę testową, online i terenową. Deklarację startu złożyło 11 zespołów. Po fazie testowej polegającej na stworzeniu i sprawdzeniu skuteczności algorytmów, a także wykorzystaniu środowiska obliczeniowego Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w celu uczenia maszynowego sieci neuronowych, do kolejnego etapu przystąpiło osiem zespołów (pozostałe trzy zespoły nie zostały sklasyfikowane).

Wyniki Droniady 2021:

  1. High Flyers z Politechniki Śląskiej,
  2. Akademicki Klub Lotniczy PWr z Politechniki Wrocławskiej,
  3. AGH Drone Engineering,
  4. Raptors z Politechniki Łódzkiej,
  5. Sky Crew z Politechniki Łódzkiej,
  6. AKL z Politechniki Poznańskiej,
  7. ex-equo One More Flight w Warszawy oraz WUThrust z Politechniki Warszawskiej.


Celem Droniady jest wyłonienie zespołu konstruktorów, programistów i pilotów BSP, którzy najlepiej poradzą sobie ze stawianymi zadaniami. A te co roku są inne, co zmusza uczestników do nowatorskiego podejścia, poszukiwania własnego sposobu rozwiązania problemu, opracowania odpowiednich algorytmów i zbudowania właściwej maszyny latającej.

Tegoroczna Droniada odbyła się w dniach 28 czerwca – 4 lipca 2021 r. na terenie Aeroklubu Poznańskiego na lotnisku Kąkolewo koło Grodziska Wielkopolskiego. Głównym organizatorem konkursu jest Fundacja Instytut Mikromakro, zaś współorganizatorami Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Politechnika Poznańska i Aeroklub Poznański.

Stopka