Klub STUDIO w nowej odsłonie, fot. K. Bista, KSAF AGH

Uroczystość otwarcia Klubu STUDIO

Raz Dwa Trzy, Renata Przemyk, Chór i Orkiestra Smyczkowa „Con Fuoco” AGH oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble z Orkiestrą Reprezentacyjną AGH wystąpili 9 lutego br. podczas oficjalnego otwarcia Akademickiego Centrum Kultury Klub STUDIO.

W uroczystej gali, którą znakomicie poprowadził Artur Andrus, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz województwa małopolskiego, władze AGH, dziekani wydziałów, pracownicy uczelni, studenci, a także liczni przyjaciele Klubu STUDIO. Oficjalnego otwarcia symbolicznie dokonał Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Po przemowie Rektora AGH na scenie pojawili się przedstawiciele Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego, Roland Rychlik i Joanna Wiszowata, którzy w imieniu studentów złożyli podziękowanie.

Kiedy kilka lat temu Prezes Fundacji ACADEMICA przyszedł do mnie i powiedział mi o swoim marzeniu związanym z przebudową i modernizacją Klubu STUDIO, klubu kultowego, w którym występowały setki znakomitych artystów z Polski i ze świata, klubu, w którym wydarzyło się ponad tysiąc imprez artystycznych, wówczas pomyślałem, że to doskonale wpisuje się w moje i mojej ekipy przekonanie, że student nie tylko ma się uczyć, ale trzeba mu zapewnić dobre warunki studiowania, zamieszkania, jak również ofertę kulturalną. Klub zmodernizowaliśmy głównie za własne środki – AGH, Miasteczka Studenckiego i Fundacji ACADEMICA. W wyposażeniu pomógł nam Urząd Marszałkowski. Jest to inwestycja warta 22 mln zł i mam nadzieję, że będzie służyć przez wiele, wiele lat – powiedział Rektor AGH.

W trakcie wieczoru głos zabrali wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik, prezes zarządu Fundacji Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie ACADEMICA Łukasz Jura, a także architekt i autor projektu Jerzy Stożek oraz Jarosław Kierkowski z firmy Consbud Audio, odpowiedzialnej za projekt elektroakustyki. Na ekranach zaprezentowano również dwa filmy – timelapse z budowy oraz relację z Festiwalu „Synestezje”, który od kilku lat jest flagową imprezą Klubu STUDIO.

Tu kiedyś była stołówka. Pozostały z niej tylko słupy i obudowaliśmy je w taki sposób, jaki Państwo widzicie. Obecnie jest to najlepsza scena klubu studenckiego w Polsce, a być może najlepsza w Europie. Uzyskaliśmy absolutnie najwyższy poziom akustyki, i nie tylko, bowiem wszystkie parametry dla tego typu sal i kubatury zostały spełnione – zaznaczył architekt Jerzy Stożek.

Głównym punktem programu były koncerty wykonawców, których artystyczne drogi są związane z Klubem STUDIO. Jako pierwszy przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił zespół Raz Dwa Trzy. Jego obecność była szczególna, gdyż artyści wystąpili w 2004 r. na pierwszym otwarciu Klubu, a ponadto w minionym roku, po przerwie spowodowanej modernizacją, otworzyli także jesienny sezon koncertowy.

Następnie na scenie pojawiła się Renata Przemyk – artystka, która wielokrotnie gościła na scenie w STUDIO.

W finale wystąpili Chór i Orkiestra Smyczkowa „Con Fuoco” AGH oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble z Orkiestrą Reprezentacyjną AGH, wykonując m.in. legendarnego „Janosika” oraz utwory łączące dźwięki tradycyjnych instrumentów z nowoczesnymi rytmami rapu, hip-hopu i funku.

Modernizacja Klubu STUDIO rozpoczęła się w 2016 r., a jej celem była rozbudowa oraz unowocześnienie obiektu. Trzykondygnacyjny budynek, o powierzchni ponad 4000 m2 i kubaturze – 21 000 m3, jest jednym z największych klubów koncertowych w Polsce. Obiekt może pomieścić ponad 1500 widzów, w tym ponad 150 osób na wydzielonym balkonie, a blisko 200 na specjalnej ruchomej trybunie. W przyszłości planowane jest także uruchomienie mini-browaru.

Relacja fotograficzna – KSAF AGH