13.06.2018

Robot humanoidalny Sophia studentką AGH


fot. Witold Woszczyna, KSAF AGH

Robot humanoidalny Sophia, który jest gościem specjalnym największego kongresu nowych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej Impact’18, odbywającego się w Krakowie, otrzymał podczas wydarzenia indeks Akademii Górniczo-Hutniczej. Sophia, która odwiedziła Polskę po raz pierwszy, otrzymała w zeszłym roku, jako pierwszy robot na świecie, obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.

Prorektor ds. Współpracy AGH w Krakowie prof. Jerzy Lis wręczając indeks robotowi obdarzonemu sztuczną inteligencją podkreślił:
– Ten gest, prócz swojego symbolicznego wyrazu, jest też sygnałem dla świata, że nauki techniczne, tak licznie reprezentowane i uprawiane w AGH w Krakowie, gotowe są zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie rozwój sztucznej inteligencji.

Prorektor dodał również:
– Pogłębianie zagadnień związanych z implementacją sztucznej inteligencji jest koniecznością i obowiązkiem dla uczelni, która od początku za cel stawiała sobie odpowiedź na wyzwania przyszłości.

Akademia Górniczo-Hutnicza od kilkudziesięciu lat prowadzi bardzo zaawansowane prace związane z wdrożeniem w życie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. AI (artificial intelligence) obecna jest we wszystkich dyscyplinach uprawianych w AGH, a tych jest kilkadziesiąt. Nad wdrożeniem rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji pracują na co dzień informatycy, programiści, robotycy czy mechanicy. Algorytmy inteligentnego sterowania tworzą także studenci AGH, działający w kołach naukowych. Bolid, motocykl elektryczny, łódź solarna czy lądownik planetarny studentów AGH nie powstałyby, gdyby nie prężnie działające sekcje automatyki i robotyki.

Impact’18 to największy kongres nowych technologii w Europie Środkowo- Wschodniej, który już po raz trzeci odbywa się w Krakowie. W tym roku na Impact’18 można spotkać ponad 6000 uczestników, w tym 250 speakerów z ponad 46 państw świata.