AGH w rankingu szanghajskim 2021

W tegorocznym rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie – Academic Ranking of World Universities (ARWU) – Akademia Górniczo-Hutnicza została sklasyfikowana w przedziale 701-800, zajmując najwyższą pozycję spośród polskich uczelni technicznych.

Ranking ARWU, znany jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazło się 8 uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie. Najlepszą uczelnią świata ponownie został Uniwerytet Harvarda, 2 miejsce w zestawieniu zajął Uniwersytet Stanforda, a na 3 miejscu sklasyfikowano Uniwersytet Cambridge.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni. Pozostałe wymieniane są tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek.

W zestawieniu znalazło się 10 polskich szkół wyższych. Najwyższe miejsca zajęły Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się w piątej setce.

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”, liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Wyniki rankingu ARWU 2021