Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Rusza budowa budynku D-3

wizualizacja. 5 kondygnacji, biała elewacja.

wizualizacje ARP MANECKI

Rusza budowa budynku D-3

Na terenie kampusu AGH rozpoczyna się budowa budynku D-3, która potrwa do marca 2023 r. Zgodnie z umową, 21 grudnia 2021 r. wykonawcy zostanie przekazany plac budowy.

Budynek D-3 zaprojektowano jako obiekt o sześciu kondygnacjach na rzucie wydłużonego prostokąta. Będzie on zachodnim skrzydłem istniejącego bud. S-1, symetrycznym odwzorowaniem skrzydła wschodniego. W południowo-wschodniej części powstanie niezależne, wysunięte poza obrys pomieszczenie laboratorium technologicznego.

W nowym obiekcie będą mieścić się pomieszczenia Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, m.in. Katedry Robotyki i Mechatroniki, oraz Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Na poszczególnych kondygnacjach będą znajdować się laboratoria technologiczne, sale wykładowe i seminaryjne oraz pokoje do pracy.

Ciężki sprzęt do prowadzenia badań laboratoryjnych oraz testowane samochody osobowe będą wprowadzane do laboratoriów na poziomie piwnic i parteru przy pomocy projektowanego od strony zachodniej podnośnika hydraulicznego nożycowego, dostępnego z poziomu terenu.

Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na przyległym terenie zostaną przebudowane również chodniki i podjazdy.

15 grudnia br. w AGH odbyło się spotkanie z generalnym wykonawcą, firmą BAUDZIEDZIC, i przekazanie umowy na budowę.

Podstawowe parametry obiektu:

  • powierzchnia zabudowy: 630,07 m2 (w tym laboratorium technologiczne: 52,80 m2)
  • powierzchnia użytkowa (z komunikacją): 2876,08 m2
  • powierzchnia całkowita: 3456,13 m2
  • kubatura: 14 286,60 m3
  • wysokość: 20,70 m
  • liczba kondygnacji: 6 (w tym jedna podziemna)

Stopka