Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Prof. Janusz Kowal Profesorem Honorowym AGH

Na zdjęciu prof. Janusz Kowal - tuż po uhonorowaniu, z przypiętym do togi epitogium.

fot. Zbigniew Sulima

Prof. Janusz Kowal Profesorem Honorowym AGH

Prof. dr hab. inż. Janusz Kowal – specjalista z zakresu dynamiki maszyn, wibroakustyki i teorii sterowania – został wyróżniony tytułem Profesora Honorowego AGH. Uroczystość odbyła się 13 stycznia 2023 r. w auli AGH.

Tytuł został nadany za aktywny wkład w rozwój nauki w zakresie problematyki związanej z dynamiką układów mechanicznych, wibroakustyką oraz sterowaniem układami i strukturami mechanicznymi, a także ponadprzeciętną działalność organizacyjną i promowanie Akademii Górniczo‑Hutniczej w kraju i za granicą.

Senat AGH podjął decyzję o nadaniu tytułu na wniosek Kolegium Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, który został poparty pozytywnymi recenzjami Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Przez ostatnie lata podnosił Pan i nadal podnosi prestiż Akademii Górniczo-Hutniczej. Zawsze wspiera Pan młodych naukowców, wskazując im właściwą drogę i przekazując część swojego bogatego doświadczenia. W tym szczególnym dniu pragniemy wyrazić wdzięczność za włożony trud i poświęcenie – powiedział w wystąpieniu otwierającym uroczystość Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki dr hab. inż. Krzysztof Mendrok, prof. AGH w mowie laudacyjnej szczegółowo przedstawił życiorys laureata, opisując jego dorobek naukowo‑dydaktyczny, osiągnięcia naukowo‑badawcze czy działalność organizacyjną. Podkreślił, że wybitna działalność prof. Janusza Kowala w obszarze nauki, kształcenia i organizacji była wielokrotnie doceniana i nagradzana.

Wszystkie te godne najwyższego uznania osiągnięcia idą w parze z cechami charakteru i postawą moralną Pana Profesora. Jest on osobą niezmiernie życzliwą, otwartą i empatyczną. Niezliczone grono współpracowników zaświadcza zgodnie o jego gotowości do niesienia pomocy w sprawach zawodowych i prywatnych – zakończył, gratulując laureatowi zaszczytnego tytułu.


Po ceremonii wręczenia epitogium, dyplomu oraz medalu prof. Janusz Kowal wygłosił wykład pt. Rozwój badań w zakresie sterowanych układów redukcji drgań w AGH.

fot. Zbigniew Sulima

Na zdjęciu stoją obok siebie, od lewej: Dziekan WIMiR prof. Krzysztof Mendrok, laureat prof. Janusz Kowal, Rektor AGH prof. Jerzy Lis. Wszyscy ubrani w togi. Profesor Kowal prezentuje pamiątkowy medal. Zdjęcie wykonane w auli AGH.

Stopka