Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Misja DEMETER ze studentkami AGH wystartowała

Na zdjęciu uczestniczki misji ubrane w kombinezony astronautyczne w kolorze granatowym. Zdjęcie wykonane w holu budynku głównego A-0.

fot. archiwum CTK AGH

Misja DEMETER ze studentkami AGH wystartowała

Pierwsza w Polsce i druga w Europie w pełni żeńska załoga rozpoczęła analogową misję kosmiczną o nazwie DEMETER. W skład załogi wchodzą studentki AGH. Organizatorami projektu są Centrum Technologii Kosmicznych AGH (CTK) oraz Analog Astronaut Training Center (AATC). Swoim patronatem objęła wydarzenie Polska Agencja Kosmiczna.

Członkinie załogi to studentki AGH studiujące na kierunkach Inżynieria Biomedyczna oraz Fizyka Medyczna, zrzeszone w Kole Naukowym AstroBio AGH przy Centrum Technologii Kosmicznych AGH: Magdalena Bator, Wiktoria Foryś, Martyna Garbińska, Wiktoria Tokarczyk, Marta Gajewska i Lidia Dyląg. Uczestniczki trwającej 7 dni misji przebywają już w habitacie i rozpoczynają eksperymenty.

Symulacja misji kosmicznej skupi się na eksperymentach związanych z produkcją żywności w układach odizolowanych, optymalizacją zużycia wody oraz analizą dynamiki grupy i aspektów psycho-fizjologicznych kobiet.

Ponieważ misje organizowane przez Analog Astronaut Training Centre są wystandaryzowane pod względem zbierania danych fizjologicznych i psychologicznych, jesteśmy ogromnie ciekawi wyników tej misji, zarówno od strony dynamiki grupy, jak i zmian zachodzących w organizmach kobiet pod wpływem izolacji i zmienionego środowiska życia. Mamy na względzie przyszłe projekty ESA z dziedziny habitatów i życia poza Ziemią – wyjaśnia dr Agata Kołodziejczyk z AATC i CTK AGH.

Badania związane z pozyskiwaniem żywności w układach odizolowanych, a także analiza zmian zachodzących w organizmach kobiet przebywających w izolacji, to elementy, których badanie jest niezwykle istotne dla długotrwałych lotów kosmicznych. Niezmiernie cieszę się, że to właśnie ta misja może być realizowana w partnerstwie z Centrum Technologii Kosmicznych – dodaje prof. Tadeusz Uhl z CTK AGH.

Pozyskane wyniki badań będą analizowane przez zespół naukowców współpracujących z AATC i CTK AGH. Dodatkowo zostaną przekazane do analiz studentom realizującym badania w ramach konsorcjum UNIVERSEH – Europejskiego Uniwersytetu dla Ziemi i Ludzkości. 

Stopka