Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

AGH rozszerza współpracę z Microsoft

Zdjęcie kobiety w średnim wieku oraz starszego mężczyzny podczas uścisku dłoni. Obie osoby trzymają w rękach zielone teczki ze złotym logotypem AGH. W tle ściana reprezentacyjnej sali, na której widać fragment gabloty z insygniami rektorskimi.

Dominika Bettman, Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce oraz Profesor Jerzy Lis, Rektor AGH. Fot. AGH

AGH rozszerza współpracę z Microsoft

5 grudnia 2022 r. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Microsoft podpisały list intencyjny dotyczący współpracy, w ramach której będą podejmować między innymi działania o charakterze edukacyjnym oraz badawczym w IT. Korzyścią płynącą z umowy będzie także program mentoringowy dla studentów AGH pozwalający na bardziej efektywne wykorzystanie technologii Microsoft w różnych zastosowaniach.

– Program mentoringowy realizowany wspólnie z firmą Microsoft skierowany jest głównie do studentów, którzy niebawem będą przystępować do obrony prac magisterskich. Nadrzędnym celem jest udzielenie wsparcia dyplomantom w całym procesie powstawania prac. Indywidualny mentoring odbywa się przy udziale ekspertów z firmy i dla samych studentów może być niezwykle cennym wsparciem – podkreśla prof. Marek Kisiel-Dorohinicki, dyrektor Instytutu Informatyki AGH. – Prace realizowane przez naszych dyplomantów często mają charakter aplikacyjny, mogą być wdrażane na rynek komercyjny. Dzięki merytorycznym konsultacjom udzielanym przez ekspertów powstające prace zyskują na jakości.

Zawarte porozumienie jest pokłosiem dotychczas prowadzonych wspólnie działań. Swoją wiedzą dzielą się ze społecznością AGH:

  • Tomasz Kozar – zaangażowany w innowacyjne projekty i platformy inkubacyjne dla nowych usług, w tym w obszarze Przemysłowego Internetu Rzeczy;
  • Grzegorz Kulisz – w zakresie technologii cloud firmy Microsoft, wyjaśniający m.in. zasady działania usług end-to-end, czyli z punktu widzenia końcowego użytkownika rozwiązania informatycznego;
  • Mateusz Stefański –zaangażowany w budowanie strategii w obszarach informatyki, telekomunikacji i obsługi klienta.

Dotychczasowy obszar współpracy z firmą obejmuje m.in. możliwość korzystania przez społeczność akademicką w działalności naukowej, dydaktycznej, administracyjnej i badawczej z gotowych narzędzi oraz wytworzonych przez specjalistów z AGH aplikacji, które budowane są w oparciu o technologie dostarczane przez Microsoft. Za współpracę w tym zakresie odpowiada Dyrektor Centrum Rozwiązań Informatycznych AGH – dr inż. Grzegorz Król. Usługa Microsoft 365 okazała się szczególnie przydatna podczas pandemii, umożliwiając naukę zdalną i do dziś jest intensywnie wykorzystywana w tej dziedzinie. Obecnie wykorzystywanie cyfrowych narzędzi w nauczaniu i zarządzaniu placówką usprawnia dodatkowo procesy administracyjne oraz umożliwia efektywną pracę zespołową.

Realizację umowy koordynuje prof. Marek Kisiel-Dorohinicki, odpowiedzialny za działania związane z informatyzacją w AGH.

Od lewej: dr Krzysztof Pawiński – Przewodniczący Rady Uczelni; Barbara Michalska – Dyrektor Rynku Edukacyjnego Microsoft w Polsce; Dominika Bettman – Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce; prof. Jerzy Lis – Rektor AGH, prof. Rafał Wiśniowski – Prorektor ds. Współpracy; prof. Marek Kisiel-Dorohinicki – Dyrektor Instytutu Informatyki AGH; Agnieszka Wójcik, dr Grzegorz Król – Dyrektor Centrum Rozwiązań Informatycznych. Fot. AGH

Zdjęcie ośmiu osób stojących w rzędzie i pozujących do zdjęcia. W środku dwie z nich eksponują zielone teczki ze złotym logotypem AGH.

Stopka