Przejdź do treści Przejdź do stopki
Pracownicy – wydarzenia

Pracownicy – wydarzenia

Kolejne spotkanie z cyklu AGH NAUKA odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. w godz. 18.00–19.30. Na wykłady pod hasłem „Jak podbijamy nanoświat” zapraszamy stacjonarnie do sali audytoryjnej w budynku U-2 (ul. Reymonta 7) oraz online na kanale YouTube AGH. Wstęp wolny.

Postęp nauki i techniki pozwala obecnie nie tylko badać własności elementarnych składników materii, ale również oddziaływać na nią na poziomie pojedynczych atomów. Podczas najbliższego spotkania dowiemy się, jakie odkrycia umożliwiły powstanie nanotechnologii – młodej dziedziny inżynierii, która pozwala na tworzeniu struktur o rozmiarach nanometrycznych i poznamy niesamowite perspektywy stojące przed tą technologią, m.in. w dziedzinie informatyki i medycyny. Posłuchamy również o narodzinach spektrometrii mas, techniki umożliwiającej precyzyjne określanie składu i struktury substancji chemicznych, i posłuchamy o jej zastosowaniach w naukach ścisłych i przyrodniczych. Odpowiemy też na pytanie, w którym miejscu ograniczenia wynikające z ogólnych praw przyrody stawiają granice dla poznania i sprawczości człowieka.

Program wydarzenia:

18.00-18.30 – Prof. dr hab. inż. Marek Przybylski, „Krótka historia nanotechnologii: od 600 lat przed Chrystusem do teraz”
18.30-18.45 – pytania do wykładu
18.45-19.15 – Prof. dr hab. Piotr Suder, „Dlaczego biochemicy ważą cząsteczki? Parę słów o spektrometrii mas”
19.15-19.30 – pytania wykładu

Opisy wykładów i biogramy prelegentów

Stopka