Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Po pięcioletniej przerwie do kalendarza wydarzeń popularnonaukowych wraca Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Jubileuszowa – XX edycja odbędzie się w dniach 16–18 maja 2024 r. po hasłem „Kraków miastem nauki i sztuki”. Krakowskie instytuty naukowe PAN oraz uczelnie wyższe, w tym AGH, zaprezentują swoje osiągnięcia.

AGH czeka na dzieci, młodzież i dorosłych, których fascynuje nauka. Warsztaty, wykłady, pokazy, eksperymenty, konkursy, gry i kreatywne zabawy – wszystkie zaplanowane na naszym kampusie atrakcje odbędą się 16 maja. W programie m.in.: pokazy z metalami szlachetnymi w roli głównej, prototypowanie wyrobów z metali nieżelaznych, budowanie komórek elementarnych, wybijanie pamiątkowych żetonów z logotypem XX FNiS, zajęcia z okazami minerałów i skał w skali makro, ćwiczenia rytmiki w wirtualnej rzeczywistości VR, zajęcia z geofizyki i wiele innych.

Szczegółowy program

W Kawiarence Naukowej w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym odbywać się będą debaty i wykłady (17 i 18 maja). A trzeciego dnia festiwalu na scenie Rynku Głównego prezentować się będą zespoły i chóry z poszczególnych uczelni.

Koordynatorem tegorocznego festiwalu jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum. 

Głównym elementem motywu graficznego tegorocznego festiwalu jest drzewo stanowiące alegorię rozwoju, współistnienia i wzajemnego wsparcia sztuki i nauki.

Patronem XX Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie jest prof. Marian Mięsowicz – jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, twórca krakowskiej szkoły fizyki wysokich energii. Związany z Akademia Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Fizyki Jądrowej PAN miał ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.
W latach 1934–1935, dzięki autorskiemu pomiarowi współczynników lepkości, odkrył anizotropię lepkości ciekłych kryształów – materiałów, które obecnie mają wszechstronne zastosowanie, np. w wyświetlaczach urządzeń (monitory, laptopy, smartfony). Wyniki jego badań przyniosły mu międzynarodowy rozgłos – jego praca została opublikowana w czasopiśmie „Nature”, a określenie „współczynniki Mięsowicza” weszło do literatury fizycznej.
Profesor opracował też wiele nowych metod badawczych w dziedzinie zastosowań fizyki jądrowej, cząstek elementarnych i promieniowania kosmicznego.
W AGH stworzył zespół fizyki wysokich energii i cząstek elementarnych, który w 1970 r. dołączył do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Dzięki jego zaangażowaniu na UJ powstała silna grupa zajmująca się teorią fizyki wysokich energii i cząstek. Inicjował również wyjazdy polskich fizyków do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii.
Utworzonemu w 1993 r. w Krakowie Środowiskowemu Międzyresortowemu Centrum Fizyki Wysokich Energii (AGH, IFJ, UJ) nadano imię Mariana Mięsowicza.
Jego imię nosi również – przyznawana od 1997 roku przez Polską Akademię Umiejętności – nagroda za wybitne osiągnięcia badawcze w dziedzinie fizyki.

Stopka