Przejdź do treści Przejdź do stopki
Pracownicy – wydarzenia

Pracownicy – wydarzenia

Zagadnieniom związanym z różnymi aspektami Otwartej Nauki będzie poświęcona Polska Konferencja Open Science 2024, która odbędzie się w AGH w dniach 10–12 kwietnia 2024 r. W programie m.in. sesje z międzynarodowymi i polskimi ekspertami/ekspertkami, praktyczne warsztaty danych i spotkania networkingowe dla naukowców/naukowczyń i wszystkich osób działających na rzecz otwartości w nauce. Termin rejestracji na konferencję został wydłużony do 27 marca.

Konferencja organizowana przez Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH oraz Bibliotekę Główną AGH zapowiada się jako wydarzenie kluczowe dla każdego, kto interesuje się promowaniem otwartości w nauce.

W wydarzeniu wezmą udział międzynarodowi eksperci/ekspertki, naukowcy/naukowczynie, bibliotekarze/bibliotekarki, data stewardzi i specjaliści/specjaliści IT, którzy podziela się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wśród zaproszonych gości znajdują się uznani eksperci i praktycy Otwartej Nauki:

  • dr Simon Hodson – dyrektor CODATA (Committee on Data for Science and Technology),
  • prof. Karel Luyben – prezydent EOSC Association,
  • dr Ari Asmi – dyrektor Research Data Alliance Europe,
  • Daniel Spichtinger – ekspert UE ds. polityk naukowych w obszarze Open Science,
  • dr Kamran Naim – kierownik Departamentu Open Science w CERN,
  • Aleksander Janicki – wybitny polski artysta multimedialny, performer, grafik, fotograf, rzeźbiarz który przedstawi wykorzystanie danych jako sztukę, ale wciąż w powiązaniu z nauką.

Osoby uczestniczące w konferencji zapoznają się z najnowszymi trendami i osiągnięciami w dziedzinie Otwartej Nauki, a także wezmą udział w dyskusjach na tematy takie jak: infrastruktury naukowe, otwarte dane badawcze, rozwój Smart Cities czy otwarte publikacje i monografie.

Program konferencji, wypełniony sesjami w języku polskim i angielskim, został zaprojektowany tak, aby umożliwić wgląd w ekosystem polskiej i światowej nauki. Od roli jakości danych i metadanych w udostępnianiu wyników badań, poprzez rozwój Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC), aż po naukę obywatelską i wykorzystanie danych publicznych w rozwoju inteligentnych miast (Smart Cities). Zaplanowano także praktyczne warsztaty z zakresu zarządzania danymi prowadzone przez specjalistów tworzących platformę EOSC Marketplace w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH. Uczestnicy/ uczestniczki nauczą się, jak tworzyć metadane, korzystać z identyfikatorów PID i spełniać wymagania EOSC, pracując na realnych przykładach danych z różnych dziedzin. Odbędzie się również doroczne spotkanie Polskiej Grupy Roboczej Data Stewardów (DSCC-IN PL) działającej w ramach inicjatywy GO-FAIR.

Więcej informacji, program, rejestracja

Stopka