fot. archiwum KN AGH Robotics

Robot promujący AGH wśród najlepszych na Robomaticonie

Manipulator przemysłowy IRV5 skonstruowany przez Koło Naukowe AGH Robotics zwyciężył w konkurencji freestyle podczas turnieju robotów mobilnych Robomaticon 2017 w Warszawie.

Skonstruowany przez studentów AGH robot przez cały czas trwania turnieju rozdawał ulotki i cukierki, promując w ten sposób uczelnię oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Wzbudzał tym duże zainteresowanie wśród publiczności i zbierał pochwały od przedstawicieli firm. Obowiązkowa 5-minutowa prezentacja IRV5 na scenie została doceniona przez sędziów – przedstawicieli organizatorów i sponsorów, którzy przyznali konstrukcji pierwsze miejsce w konkurencji freestyle pokazującej ciekawe projekty z robotyki, automatyki oraz dziedzin pokrewnych. Oceniane były: pomysł, mechanika, elektronika, zastosowanie oraz oprogramowanie.

IRV5 to autorski projekt zbudowany przez członków KN AGH Robotics od zera zarówno od strony mechanicznej, jak i elektronicznej i programowej. Czteroosiowy manipulator przemysłowy przeznaczony jest do zadań demonstracyjnych i dydaktycznych, np. na targach edukacyjnych, festiwalach naukowych czy konkursach. Umożliwia studentom kontakt z rzeczywistym sprzętem, a nie tylko z symulacjami komputerowymi. Konstrukcja mechaniczna oparta jest na strukturze czworoboku przegubowego (pantografu), co pozwala na ograniczenie błędów pozycji. Układ napędowy składa się z silników krokowych oraz polimerowych przekładni ślimakowych firmy IGUS. Robot wyposażony jest w podciśnieniowy chwytak od firmy Festo. Układ sterowania zrealizowany jest na Arduino Due oraz Raspberry Pi. Panel sterowania dostępny jest przez stronę internetową na komputerze lub tablecie.

Robomaticon odbył się 4 marca br. na Politechnice Warszawskiej. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 zawodników, którzy rywalizowali ze sobą w dziewięciu konkurencjach.