Zdjęcie: Jakub Dąbrowski, KSAF AGH

Awans do I ligi – historyczny sukces koszykarzy KS AGH Kraków

Miło nam poinformować, że koszykarze KS AGH Kraków odnieśli historyczny sukces, awansując do I ligi. W trzecim i decydującym meczu półfinałowym play-off, który odbył się 11 maja br. w Kołobrzegu, nasi reprezentanci pokonali Kotwicę 50 Kołobrzeg wynikiem 65:74.

Drużyna Akademików od pięciu lat występuje na drugoligowych parkietach. W 2011 roku zespół wywalczył awans do II ligi – zaledwie po roku gry w III lidze. Wcześniej główny trzon zespołu wiódł prym w Międzywydziałowej Lidze Koszykówki AGH pod szyldem Wydziału Odlewnictwa.

W sezonie 2015/2016 zespół tworzą: Michał Borówka, Leszek Kaczmarski, Damian Kalinowski, Robert Kolka, Maciej Koperski, Jakub Krawczyk, Maciej Maj, Bartłomiej Podworski, Andrzej Urban, Iwan Wasyl, Jakub Wojciechowski, Bartosz Wróbel, Tomasz Zych. Reprezentacja AGH znajduje się pod opieką trenera Wojciech Bychawskiego, funkcję drugiego trenera pełnią Andrzej Urban i Jan Domański oraz trener przygotowania fizycznego Piotr Biel (zastępca kierownika Studium Wychowania Fizycznego i Sportu AGH ds. sportu, trener ekstraklasowej drużyny MKS Dąbrowy Górniczej i lekkoatletycznej sekcji AGH).

Od początku istnienia drużyny wspierał i promował ją dr hab. inż. Jarosław Jakubski, obecny Prezes KS AGH Kraków oraz Prezes AZS AGH. W rozgrywkach akademickich opiekę nad zespołem sprawuje mgr Jan Domański, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu AGH, który od wielu lat prowadzi z sukcesami studentów zarówno w Akademickich Mistrzostwach Małopolski, jak i Akademickich Mistrzostwach Polski, a także asystuje przy zespole ligowym.

Kraków czekał aż 11 lat na pierwszoligową koszykówkę mężczyzn. Kierownictwo drużyny składa serdeczne podziękowania władzom Akademii, które niezmiennie od lat wspierają koszykarzy – Rektorowi AGH prof. Tadeuszowi Słomce, Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Annie Siwik, Dziekanowi Wydziału Odlewnictwa prof. Józefowi Szczepanowi Suchemu i kierownikowi Działu Spraw Studenckich Tadeuszowi Lachowiczowi.