Na zdjęciu są dwa medale złote: za zwycięstwo indywidualnie w klasyfikacji ogólnej i za indywidualne zwycięstwo w klasyfikacji uczelni technicznych, oraz srebrny medal za drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej uczelni technicznych.

Studenci AGH medalistami AMP 2014 w szachach

Podczas Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które odbyły się w dniach 17-19 stycznia 2014 r. w Katowicach, studenci AGH odnieśli wielki sukces, zdobywając medale zarówno w turnieju indywidualnym, jak i drużynowym.

Osiągnięcia naszych reprezentantów prezentują się następująco:

• ZŁOTY MEDAL w turnieju indywidualnym
    Maciej Klekowski – Wydział Matematyki Stosowanej

• SREBRNY MEDAL w turnieju indywidualnym kobiet w klasyfikacji uczelni technicznych
    Aleksandra Lach – Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

• BRĄZOWY MEDAL w turnieju indywidualnym w klasyfikacji uczelni technicznych
    Mateusz Paszewski – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

• SREBRNY MEDAL w klasyfikacji drużynowej w kategorii uczelni technicznych
    Skład drużyny: Malvina Chrząszcz, Maciej Klekowski, Aleksandra Lach, Przemysław Janus, Damian Kudas, Mateusz Paszewski, Michał Płatek, Mateusz Zając

Gospodarzem zawodów był KU AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W zawodach inaugurujących sezon AMP w szachach wystartowało blisko 250 uczestników. Turniej drużynowy nie przyniósł większych niespodzianek. Zaskakujące wyniki pojawiły się z kolei w turnieju indywidualnym.

TURNIEJ INDYWIDUALNY

W piątkowe i sobotnie przedpołudnie odbyły się rozgrywki w turnieju indywidualnym, których celem było wyłonienie akademickich mistrzów Polski. Zawody, w których wystartowało blisko 180 szachistów, rozegrano na dystansie 9 rund (tempo gry 15 minut na zawodnika, bez dodawanego czasu za każde posunięcie). Listę otwierał Dariusz Świercz – mistrz świata do lat 20, reprezentant gospodarzy. Oprócz niego zagrało jeszcze czterech arcymistrzów: Jacek Tomczak (Politechnika Poznańska), Kacper Piorun, Michał Olszewski i Marcin Tazbir (wszyscy z Uniwersytetu Warszawskiego). Żadna z ww. osób nie sięgnęła jednak po złoto indywidualne, co wywołało spore zaskoczenie.

Ostatecznie z wynikiem 8 pkt. triumfował Maciej Klekowski. Student AGH przegrał jedynie z Kacprem Piorunem, który w trzech pojedynkach z innymi warszawiakami remisował, zdobywając srebro. Wskazywany jako faworyt Dariusz Świersz także zaliczył trzy remisy i w rezultacie przypadł mu medal brązowy.

TURNIEJ DRUŻYNOWY

W turnieju drużynowym rywalizowały ze sobą 32 reprezentacje polskich uczelni. Rozgrywano go w dłuższym tempie (15 minut i 5 sekund za każde posunięcie). Ośmioosobowa drużyna z AGH uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji uczelni technicznych.

Klasyfikacja drużynowa AMP 2014 w szachach (uczelnie techniczne):

1. Politechnika Poznańska

2. Akademia Górniczo-Hutnicza