Spotkanie otwarte dla dzieci z autorami książeczek AGH Junior

Akademia Górniczo-Hutnicza zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na spotkanie otwarte z autorami książeczek AGH Junior, które odbędzie się 25 listopada w godz. 9.30–15.30. Wśród licznych atrakcji, jakie tego dnia czekają na dzieci, m.in. premiera piątej książeczki wydanej przez Dział Informacji i Promocji AGH.

Po raz kolejny gmach główny AGH otwiera swoje podwoje dla najmłodszych. Tym razem w niezwykłej scenerii, przygotowanej w konwencji „W bajkowej krainie nauki i techniki”, naukowcy zaproszą gości do wspólnego odkrywania świata technologii.

Spotkanie w Auli AGH

Głównym punktem wydarzenia będzie spotkanie z twórcami książeczek AGH Junior. Każde z nich rozpocznie się 30-minutowym wykładem, po którym uczestnicy wydarzenia będą mogli porozmawiać z autorami, a także zdobyć wpis z dedykacją.
Harmonogram:

• 9.30–11.00 – prof. Wojciech Łużny, Prorektor ds. Kształcenia AGH
  • 12.30–14.00 – dr inż. Grzegorz Michta z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
  • 14.00–15.30 – dr inż. Mikołaj Oettingen z Wydziału Energetyki i Paliw

Strefa technologii

W holu oraz na krużgankach w gmachu głównym AGH studenci oraz naukowcy zaprezentują liczne doświadczenia oraz swoje najciekawsze konstrukcje, w tym m.in. terenowy motocykl elektryczny E-Moto AGH, łódź solarną AGH Solar Boat, robot AGH Robotics rozdający krówki, legendarny bolid AGH Racing, doświadczenia fizyczne w wykonaniu Studenckiego Koła Naukowego Fizyków „Bozon”, model komory kondensacyjnej czy demonstrator lewitacji magnetycznej.

„Fascynujący mikroświat. Zobacz obrazy mikrostruktur”

Jak w dużym powiększeniu wygląda czekolada, balonik, oko komara, sierść kota, ziarenko kawy, meteoryt, skorupka jajka, płyta CD, czy płatki róż? Dzięki naukowcom z AGH najmłodsi mogą teraz dokładnie przyjrzeć się strukturze różnych materiałów w makro, mikro i nanoskali. W nowej książeczce Fascynujący mikroświat. Zobacz obrazy mikrostruktur” zamieszczono ponad 80 zdjęć wykonanych przy użyciu różnych metod i technik mikroskopowych. W niecodzienny sposób przedstawiono struktury materiałów spotykanych w życiu codziennym.

Obrazy zostały wykonane przy użyciu nowoczesnych mikroskopów świetlnych i elektronowych, które znajdują się w Międzynarodowym Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej, a autorami tekstów oraz zdjęć są: dr inż. Grzegorz Michta, dr inż. Grzegorz Cempura, prof. dr. hab. inż. Aleksandra Czyrska-Filemonowicz, mgr inż. Oskar Dziuba, mgr inż. Adam Gruszczyński, mgr inż. Joanna Karbowniczek, mgr inż. Joanna Knapczyk, dr hab. inż. Adam Kruk, prof. nadzw., dr Oleksandr Kryshtal, mgr inż. Sebastian Lech, mgr inż. Sara Metwally, dr inż. Kinga Majewska-Zawadzka, dr hab. inż. Władysław Osuch, prof. nadzw., dr inż. Bogdan Rutkowski, dr hab. inż. Urszula Stachewicz, mgr inż. Piotr Szewczyk, mgr inż. Daniel Ura oraz dr inż. Maciej Ziętara.

Książeczki AGH Junior

Wśród wydanych książeczek przez Dział Informacji i Promocji ukazały się:

prof. Ryszard Tadeusiewicz

prof. Wojciech Łużny

autorzy: dr hab. inż. Jerzy Domżał, mgr Grzegorz Kępisty, mgr inż. Igor Królikowski, mgr inż. Mateusz Malicki, mgr inż. Michał Orliński, dr inż. Mikołaj Oettingen, mgr inż. Anna Przybyszewska

Publikacje można nabyć w Sklepie Internetowym AGH, a w dniu spotkania będą dostępne w promocyjnej cenie.

AGH Junior

AGH Junior to projekt edukacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania wśród najmłodszych tematami z zakresu nauk ścisłych i technicznych. Obejmuje on kilka równoległych działań: studia dla dzieci w Akademii AGH Junior, zwiedzanie Muzeum AGH, platformę multimedialną pt. „Odkrywamy świat nauki i techniki” z tekstami popularnonaukowymi, prezentacjami i filmami na stronie www.junior.agh.edu.pl, a także cykl książeczek popularnonaukowych.

Informacje organizacyjne:

• Wydarzenie ma charakter otwarty (nie obowiązują zapisy, dzieci pozostają pod opieką rodziców).
  • Wszelkie pytania można kierować za pośrednictwem poczty elektronicznej (junior(at)agh.edu.pl) bądź telefonicznie (tel. 12 617 49 38).

• Podczas spotkania będą wykonywane zdjęcia, dlatego udział w wydarzeniu jest równoważny z wyrażeniem zgody przez osoby w nim uczestniczące na publikację wizerunku na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych AGH.