Fot. Wojciech Kobylański, KSAF AGH

„Nowe technologie a niepełnosprawność” – wręczono nagrody Integralia

19 kwietnia 2016 r. w Centrum Energetyki AGH odbyła się ogólnopolska konferencja naukowo-dydaktyczna „Nowe technologie a niepełnosprawność”. Wydarzenie, podczas którego wręczono coroczne nagrody Integralia, zainaugurowało IX Krakowskie Dni Integracji.

Głównym organizatorem konferencji było Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH we współpracy z Wydziałem Humanistycznym. Nad przygotowaniem merytorycznym i organizacyjnym wydarzenia czuwał Pełnomocnik Rektora AGH ds. Osób Niepełnosprawnych – prof. Barbara Gąciarz. Konferencję rozpoczęła uroczystość wręczenia corocznych nagród Integralia, w której wzięła udział Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik. Wyróżnienia te są przyznawane dla najbardziej aktywnych osób i organizacji działających na rzecz wsparcia studentów z niepełnosprawnościami. W tym roku główną nagrodę otrzymał Prorektor ds. Dydaktyki Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Andrzej Mania. Wyróżnienie otrzymało także Stowarzyszenie Druga Strona Sportu – klub umożliwiający sportowe współzawodnictwo osób niepełnosprawnych.

Jak co roku przyznano też nagrody dla najbardziej zaangażowanych pracowników siedmiu krakowskich uczelni. Wyróżniono trzy osoby z Akademii Górniczo-Hutniczej:

• dr. inż. Szczepana Moskwę, Prodziekana Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej,
  • dr. Lucjana Bluszcza, kierownika Studiów Jezyków Obcych,
  • mgr inż. Agnieszkę Skowron z Wydziału Zarządzania.

Wyróżnieni pracownicy od wielu lat są zaangażowani w działania na rzecz wyrównania szans edukacyjnych studentów z niepełnosprawnościami.

Zasadniczą część konferencji pt. Nowoczesne technologie a przezwyciężanie barier przestrzennych, komunikacyjnych i społecznych stanowiły wystąpienia i prezentacje dziewięciu pracowników naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej i dwóch z Politechniki Krakowskiej dotyczące możliwości, jakie stwarzają nowoczesne technologie w przezwyciężaniu barier i likwidacji dysfunkcji osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Interdyscyplinarność prelekcji unaoczniła słuchaczom, że zastosowanie zaawansowanych technologii w tej sferze jest istotną innowacją społeczną i gospodarczą.

Kolejna część konferencji pt. Praktyczne zastosowania nowoczesnych technologii, którą stanowiły prezentacje firm, pokazała drogę od pomysłu i projektu naukowego do gotowego produktu ułatwiającego życie codzienne i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami.

Wystąpienia i prezentacje 20 prelegentów przedstawiające projekty i osiągnięcia w dziedzinie rozwiazywania problemów związanych z niepełnosprawnością cieszyły się zainteresowaniem bardzo licznie przybyłych uczestników.

Konferencję zakończyły prezentacje 17 grup młodych naukowców z całej Polski w ramach sesji plakatowej pt. Studenci jako młodzi badacze i wynalazcy. Komisja konkursowa oraz uczestnicy konferencji ocenili wszystkie prezentacje przyznając I nagrodę, dwa wyróżniania oraz nagrodę publiczności. Nagrody otrzymali:

• Koło Naukowe MetalSoft – I nagroda

Grant rektorski KinectRehab opracowywany przez grupę studentów koła naukowego MetalSoft we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 3 w Krakowie ma na celu stworzenie oprogramowania komputerowego wspomagającego edukację i rehabilitację dzieci z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną w stopniu lekkim oraz umiarkowanym. Główną koncepcją oprogramowania jest wykorzystanie urządzenia MS Kinect powszechnie używanego w grach do wykrywania ruchów ciała użytkownika. Dzięki temu program pozwala pracować z dziećmi wykorzystując ich zainteresowanie i stwarzając pozory zabawy z komputerem.

• Anna Brynkus – wyróżnienie
  • Jakub Bryła – wyróżnienie
  • Przemysław Węgrzynowicz i Piotr Ciążyński – nagroda publiczności

Wystąpienia prelegentów, zaproszonych gości oraz uczestników sesji plakatowej stały się inspiracją do dyskusji na temat roli nowoczesnych technologii w zwiększeniu szansy na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami.

Relacja fotograficzna KSAF AGH