„Inżynieria makromolekularna na powierzchni – szczotki polimerowe” – seminarium

Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH zaprasza na seminarium, które odbędzie się 19 marca br. o godz. 15.00.

Referat pt. „Inżynieria makromolekularna na powierzchni - szczotki polimerowe” wygłosi dr hab. Szczepan Zapotoczny, prof. UJ (Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellonskiego w Krakowie).

Miejsce: ul. Kawiory 30, bud. D-16, sala audytoryjna ACMiN (1.02A).

„Inżynieria makromolekularna na powierzchni - szczotki polimerowe”

Szczepan Zapotoczny, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii, e-mail: zapotocz(at)chemia.uj.edu.pl

Szczepione za powierzchni molekularne szczotki polimerowe to układy makrocząsteczek o rozciągniętej konformacji, przyczepione jednym końcem do powierzchni. Gęste upakowanie łańcuchów polimerowych na powierzchni oraz ich swoboda konformacyjna, brak splątania łańcuchów prowadzi do unikatowych właściwości takich pokryć powierzchni.
W prezentacji przedstawione będą metody otrzymywania szczotek polimerowych oraz ich różnorodne zastosowania jako wielofunkcyjne pokrycia powierzchni. Między innymi będą przedstawione termoczułe szczotki pełniące rolę molekularnych zaworów pokrywających nanoporowatą powierzchnię oraz przewodzące szczotki wykazujące kierunkowe przewodnictwo elektronowe, które jest pożądane do zastosowań w fotowoltaice. Pokazane też będą zastosowania mikroskopii sił atomowych w mapowaniu właściwości fizycznych (przewodnictwo, właściwości mechaniczne) tych miękkich pokryć powierzchniowych.