„Even the scattered photon does not forget” – seminarium ACMiN

Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH zaprasza na seminarium, które odbędzie się w piątek 3 października 2014 r. o godz. 14:00.

Referat pt. „Even the scattered photon does not forget” („Nawet rozproszone fotony nie zapominają”) wygłosi Dr Pieter Glatzel z European Synchrotron Radiation Facility (ESRF) w Grenoble.

Miejsce: ul. Kawiory 30, paw. D-16, sala audytoryjna ACMiN (1.02A).

Dr Pieter Glatzel pochodzi z Moguncji. Pracę doktorską obronił w roku 2001 na Uniwersytecie w Hamburgu. Odbył staże naukowe na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davies, w Lawrence Berkeley National Laboratory oraz na Uniwersytecie w Utrechcie.

Od 2004 roku pracuje w Europejskim Synchrotronie w Grenoble, gdzie kieruje grupą spektroskopii rentgenowskiej (XAS-XES, RIXS). Jest wiceprzewodniczącym międzynarodowego towarzystwa spektroskopii rentgenowskiej (IXAS) oraz członkiem komitetu XAFS międzynarodowej unii krystalograficznej (IUCr).

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu struktury materii przy pomocy dwufotonowych technik spektroskopowych. Jest współautorem ponad 150 prac naukowych z listy filadelfijskiej, które dotyczą m.in. określania struktury koordynacyjnej w wodzie i fotosystemie II, struktury elektronowej związków siarki, badania in-situ procesów utleniania CO na nanocząstkach platyny, czy też ultraszybkiej spektroskopii cząsteczek wykazujących zmiany stanu spinowego.